недеља, 1. март 2015.

Da li treba raditi detoksikaciju pre trudnoće?





Da li treba raditi detoksikaciju pre trudnoće?

Naša deca se suočavaju sa sve većim porastom alergija, ekcema, autizma, ADHD, poteškoća sa učenjem, gojaznosti, dijabetes tipa 2, autoimunih bolesti, čak i raka.

Tokom najmanje 3 decenije, dokazi iz studija o životnoj okolini su doveli do rastućeg slaganja među naučnicima i mnogim zdravstvenim stručnjacima da toksini iz okoline imaju svoju ulogu u pojavi i rasprostranjenosti ovih i drugih zdravstvenih stanja u Sjedinjenim Američkim Državama. Naučnici procenjuju da je najmanje 30% astme u detinjstvu i 5% raka kod dece rezultat hemijskih izlaganja.

Ukoliko planirate da zatrudnite uskoro ili čak u daljoj budućnosti, možda želite da pročitate ovaj tekst.

Sigurno ste već čuli za čišćenje organizma. Iako detoksikacija može izgledati kao pomodarstvo, ona je prisutna u našem društvu hiljadama godina i koristile su je mnoge drevne kulture. Čišćenje je oduvek korišćeno kao prirodan način i može biti jedna od najkorisnijih stvari koju možete učiniti pre začeća.

Trudnoća, toksično opterećenje tela i zdravlje dece

U današnje vreme je takođe jasno da mnogi zdravstveni problemi počinju daleko pre rođenja usled izloženosti toksinima u materici.

Počevši od začeća, naše bebe nasleđuju mnogo više od naših gena; one primaju stalni protok toksina iz opterećenja tela hemikalijama koje smo akumulirali tokom svog život i kojima smo izloženi u trudnoći. Sama trudnoća povećava mobilizaciju broja uskladištenih hemikalija i teških metala, na primer, olova, koji prolaze kroz placentu i dospevaju do bebe.

Takođe je dokumentovano da majčine zalihe hemikalija iz okoline, uključujući dioksine, koje se ispuštaju u toku trudnoće mogu izložiti fetus oštećenjima. Nedavno sprovedena studija je otkrila da se trudnice i njihovi fetusi izlažu triklosanu i njegovom srodniku, triklokarbonu, pri čemu su oba endokrini disruptori, putem upotrebe antibakterijskih sapuna, zubne paste, i čak 2000 proizvoda široke potrošnje.


“Studija koju je Radna grupa za okolinu sprovela 2009. je otkrila 232 toksične hemikalije u krvi iz pupčane vrpce novorođenčadi.”

Endokrini disruptori mogu uticati na način na koji hormoni funkcionišu u našim telima, a ovo može imati važan uticaj na fetuse koji su u procesu polne diferencijacije i razvoja. Znamo da su se brojke urođenih nedostataka kod polnih organa beba, naročito dečaka, značajno uvećale tokom proteklih godina. Svaka žena koja je testirana u ovoj studiji je imala triklosan u telu, a polovina testirane novorođenčadi je takođe bila izložena triklosanu.

Trudnoća može pretvoriti inertnu skupinu toksina koji su uskladišteni u našim telima u rizik po naše bebe tokom dugog perioda nakon završetka toksične izloženosti i može dovesti do koncentrisanja hemikalija kod beba kada postoji trajna izloženost. Izgleda da ovo ima posledice po razvoj u trenutku izloženosti, kao i potencijal za pokretanje više genetičkih i metaboličkih događaja koji se nasravljaju tokom dečijeg života.

Iako ovo zvuči zastrašujuće, postoje stvari koje možemo učiniti da ublažimo opterećenje toksinima koje prenosimo na našu decu. Da li bi detoksikacija pre začeća trebalo da bude jedan od ovih načina?

Toksini i plodnost : još jedan razlog da razmislite o tome

Tokom godina, telo može akumulirati toksine iz hemikalija u vazduhu, vodi i iz supstanci koje svakodnevno konzumiramo ili stavljamo na našu kožu. Mnogi od ovih toksina se skladište u telesnim tkivima i mogu se brže izbaciti detoksikacijom. Neki od ovih toksina mogu poticati od:
  • Kontraceptivnih sredstava
  • Duvanskog dima
  • Pesticida
  • Suvišnih hormona
  • Loše ishrane
  • Alkohola i drugih izvora
Idealno,  želeli bismo da naša tela budu zdrava koliko je moguće tokom trudnoće, a detoksikacijom možemo da podržimo telo i njegovu prirodnu sposobnost da se reši ovih supstanci.
Čišćenje za bolju plodnost se fokusira na tri oblasti koje vam mogu pomoći da pripremite telo za začeće.

Zdravlje jetre

Jetra pomaže filtriranje toksina iz tela, uključujući suvišne hormone. Ukoliko postoji previše estrogena, zadatak jetre je da ga ukloni iz sistema. Ponekada, usled loše ishrane, stila življenja ili generalnog zdravlja, jetri može biti potrebna stimulacija i podrška da se oslobodi ovih supstanci.

 Čiščenjem jetre pomažete telu da se bolje nosi sa industrijskim svetom u kome živimo i uticajem koji bi mogao da ima na naše reproduktivno zdravlje.

Zdravlje materice
Zdravlje materice je izuzetno važno za reproduktivno zdravlje. U nekim slučajevima, materica se ne očisti potpuno tokom svakog ciklusa, tako da ostane nešto stare zaostale krvi.
Šta dovodi do toga da se materica ne čisti u potpunosti svakog meseca? Neki faktori mogu biti sledeći:
  • Loša cirkulacija
  • Hormonalni disbalans
  • Nezdrava ishrana
Detoksikacija organizma  može pomoći da podržite zdravlje svoje materice, povećate cirkulaciju i pojačate tonus mišića materice.

Povećanje cirkulacije

Kako bi materica funkcionisala što je bolje moguće, potrebna joj je odgovarajuća cirkulacija. Uz pravilnu cirkulaciju, komunikacijska petlja između materice i jajnika i endokrinog sistema može neometano da funkcioniše. Ovo je neophodno za hormonalni balans i sve zavisne funkcije, poput ovulacije, menstruacije i proizvodnje hormona.

“Glog i kopriva su biljke koje mogu biti korisne za povećavanje dovoda krvi do materice, kao i vežbanje i masaža”.

Pored zdravstvenog opterećenja sa kojim bi naša deca mogla da se suoče, stope žena (i parova) koje imaju problema sa plodnošću su značajne. 2002. najmanje 12% žena je imalo poteškoća sa začećem, što je porast od 40% u odnosu na 1982., i dok neki govore da se ovaj trend trenutno ne menja, postoji neslaganje po ovom pitanju u naučnoj zajednici. Ono oko čega se svi slažu je uloga endokrinih disruptora iz životne okoline na plodnost – oni uzrokuju probleme. Teoretski, da li to takođe nagoveštava da bi detoksikacija pre pokušavanja začeća mogla pomoći kod prevencije problema sa plodnošću?

Da li treba da uradite detoksikaciju pre trudnoće?

Briga o opasnostima prenatalnog izlaganja po zdravlje budućih beba je legitimna.  Prema članku iz 2006. koji je objavljen u Maternal Child Health Journal, identifikovanje nivoa olova u krvi i izlaganja toksičnim hemikalijama iz okoline bi trebalo da bude deo medicinske nege.

Međutim, šta je sa testiranjem na toksične hemikalije i detoksikacijom pre trudnoće? Da li je to neophodno, dobra ideja ili samo pomodarstvo?

Ako vam cena nije problem i imate gde da se testirate, možete razmotriti prenatalno testiranje na poznate toksine iz okoline kako biste dobili ideju koliko je opterećenje vašeg tela, dali sebi vremena da izbegavate izlaganja i koristite hranu i suplemente koji podržavaju proces detoksikacije i ponovo se testirali.

Vreme obavljanja detoksikacije je još jedna važna stvar koju treba razmotriti. Ako planirate detoksikaciju, preporučuje se da se ona započne 6 meseci pre planiranog vremena začeća, čime će se omogućiti dovoljan vremenski period između završetka detoksikacije i začeća.




Šestomesečni plan pre začeća

Postoji mnogo stvari koje možete uraditi pre začeća kako biste optimizovali svoje zdravlje i smanjili toksično opterećenje tela. Vremenski period pre začeća od 3 do 6 meseci je vreme tokom kojeg se planski optimizuje zdravlje, uz smanjenje izlaganja toksina i opterećenja tela. Detoksikacija u toku trudnoće nije bezbedna niti prikladna, a nisu svi suplementi bezbedni za uzimanje tokom trudnoće, tako da bi trebalo prestati sa uzimanjem suplemenata i posavetovati se sa lekarom ukoliko mislite da ste već začeli.

Evo nekih od predloga, pored očiglednih saveta za koje svi znamo, poput ostavljanja cigareta, nekonzumiranja alkohola i sličnih:

  1. Trudite se da što više jedete organsku hranu, pijete čistu, filtriranu vodu i jedete samo vrste ribe koje imaju nizak saržaj žive. Ishranu treba dobrim delom bazirati na biljkama, zeljastom povrću (kelj, blitva, brokoli), kvalitetnim proteinima, zdravim uljima (maslinovo ulje, kokosovo ulje), organskom bobičastom voću (sveže ili smrznuto), orašastim plodovima, semenkama, i maloj količini kompleksnih ugljenih hidrata iz celih zrna žitarica.
  2. Uzimajte prenatalne vitamine koji su potrebni za zdravo formiranje bebinog nervnog sistema i za podršku detoksikaciji. Omega-3 masne kiseline su takođe korisne za bebin nervni sistem, a vitamin D, koji nam često nedostaje, može sprečiti gestacioni dijabetes kod majki, a takođe smanjuje oksidativni stres kada zatrudnite.
  3. Izbegavajte toksične kozmetičke proizvode
  4. Izbegavajte toksična sredstva za čišćenje i održavanje domaćinstva
  5. Izbegavajte plastične kontejnere za hranu i usporivače plamena
  6. Podržite optimalnu detoksikaciju tela i prirodnu plodnost hranom, lekovitim biljem i suplementima prestajući sa uzimanjem bilja i suplemenata u vreme začeća dok ne utvrdite da li su bezbedni i adekvatni za uzimanje u trudnoći.
  7. Potrudite se da ostvarite zdravu telesnu težinu
  8. Probajte da smanjite stres



Takođe, proverite sa lekarom lekove koje koristite. Neki lekovi se povezuju sa povećanim problemima kod beba, pa je pravo vreme da saznate za bezbedne, efikasne alternative koje možete nastaviti da uzimate ako je potrebno do i u toku trudnoće.
Iako je pitanje toksičnosti i trudnoće težak emocionalni teret, možemo smanjiti hemijsko opterećenje tela pametnim zdravstvenim izborima, a takođe uticati i na zdravlje budućih generacija.

Bilje

Suplementi za detoksikaciju postoje u mnogim različitim oblicima. Kada je u pitanju čišćenje za poboljšanu plodnost, želimo da znamo šta je najefikasnije i najspecifičnije. Korišćenje bilja u fomi tinktura, je efikasno, holističko i blagotvorno za telo. Za efektniju detoksikaciju birajte suplemente bazirane na korenu maslačka i čička kao i bilje koje sadrži list artičoke, koprive i drugo bilje sa dokazanim i jakim antioksidantnim dejstvom na organizam.

Nežno i efikasno

Kada se telo priprema za začeće, ne biste želeli da uradite ništa što je previše dramatično ili potencijalno štetno, tako da se treba odlučiti za detoksikaciju koja je blaga, ali i efikasna, kako bi se podržao reproduktivno zdravlje. U toku čišćenja za poboljšanje plodnosti moći ćete da nastavite sa poslom i uobičajenim svakodnevnim funkcionisanjem. Poželjno je i prilagoditi ishranu kako biste izvukli optimalne koristi iz čišćenja.

Нема коментара:

Постави коментар