среда, 31. децембар 2014.

Hrana u vreme praznika

 

 

Praznici su uveliko u jeku, pa eto povoda za malo opuštanje i druženja, ali i za preterivanje u jelu i piću.

 

 Preobilni obroci dakako ometaju fiziološke cikluse varenja, metabolizma i apsorpcije , tako da su simptomi kao što su gorušica, nadimanje, gasovi, mučnina, povraćanje, bolovi u stomaku, glavobolja česti neželjeni simptomi nakon praznične bogate trpeze.

Standardni svečani jelovnici počinju sa predjelom i supom, zatim sledi glavno jelo od mesa, divljači ili ribe, sa uobičajenim pridodacima povrća kao salate. Završava se sa završnim jelom -  uobičajenim desertom.


Nepravilna kombinacija hrane, naminice sa aditivima i pojačivačima ukusa, nusproizvodi mnogih vrsta koncentrovane hrane, stres, zagađen vazduh, sve to i još mnogo toga uzrokuje da se organizam zatruje i podosta zakiseli.

Loša hrana

Ne postoji ”loša” hrana postoji ”loše vreme za konzumaciju određene hrane“ i ”loša kombinacija” hrane. Dakle, što umerenije sa hranom koja sadrži mnogo životinjskih masnoća, belog brašna, punomasnih mlečnih proizvoda, šećera, margarina, soli...

Hrana, odnosno namirnice su grupisane na osnovu stvaranja kiseline ili baze tokom razmene materija. Mnogi nutricionisti smatraju da je najidealniji odnos 80:20 u korist hrane sa baznim karakterom. Sve što nam zakišeljava organizam, negativno utiče na naš imunitet i vitalnost.

Najčešći simptomi prekiseljenosti organizma, koji se mogu javiti posle ”bogate” trpeze su tromost, težina, usporenost, osećaj premorenosti, uspavanosti, nesanica, gorušica, glavobolja…  Da bi se organizam oslobodio od viška kiseline dobro je uzimanje čaja od cikorije.
Korisne su alkalne vode.

Priprema jela 

Za uspostavljanje ravnoteže baze i kiseline, umnogome utiče način pripreme jela. Višak kiseline u organizmu izazivaju pohovanje, pečenje na masti, pržnje u dubokoj masnoći, pregrevanje hrane pri pripremi jela (prekuvavanje), kao i više puta podgrevanje jela.

Kad se različite vrste hrane zajedno ubace u želudac telo ne može da ih vari. Hrana se na silu zadržava u želucu, nesvarena i doslovce  truli.  Hranljivi sastojci koji su možda postojali u hrani nestali su. Hrana ostaje u želucu dugo vremena, a telo istovremeno troši neverovatnu količinu energije. Zbog toga smo posle takvog jela umorni.

Veoma loša kombinacija namirnica, predstavljaju recimo špageti sa mesom, musaka od krompira, pita sa mesom, lazanje... Recimo kad jedemo sarmu ili punjene paprike, praseće ili jagnjeće pečenje, a potom pojedemo parče čokoladne torte ili voćni kolač, u međuvremenu celi obrok truli i fermentiše, te tako pretvara u kiselinu, koja nam zakišeljava organizam.

Čokoladne poslastice

 Oprezno sa čokoladnim poslasticama jer je čokolada najčešći krivac za gorušicu. Čokolada sadrži veću količinu teobromina, koji opušta glatke mišiće sfinktera, koji treba da spreči navalu želudačne kiseline u jednjak. Dokazano je da su enzimi koji se uključuju u metabolizam proteina i ugljenih hidrata veoma različiti, jedni blokiraju druge, tako da je varenje dugotrajno i iscrpljujuće. U toj situaciji, jedna vrsta namirnica truli, a druga vrsta fermentiše. Cela masa postaje kisela i mi tada tražimo medikament da otklonimo nastalu nelagodnost.


Zdravi začini

Veoma je delotvorno na kraju pripreme određenog jela dodati prikladan začin (kim, anis, komorač, lavanda,  ruzmarin, nana, timijan, oregano, bosiljak…) koji će itekako delotvorno delovati na digestivni sistem. Ruzmarinom možete začiniti jela od svinjetine, govedine, jagnjetine i divljači, kao i ribu, piletinu.  Ruzmarin poboljšava rad jetre i žuči, jača želudac, a posebno je dobar za reumatizam.

On bi se mogao nazvati ”travom za razbuđivanje”. Timijan treba oprezno koristiti, iako vrlo pristaje uz goveđa, svinjska, teleća i pileća jela, pa uz ribu.

On pristaje uz grašak, šargarepu, pečurke, i uz umak od paradajza, sa svojim laganim mirisom. Dakle, lekovito začinsko bilje trebalo bi kombinovati u glavnom obroku jer imaju antibakterijsko i antiparazitsko dejstvo tokom varenja hrane u crevnom traktu. Pomažu čišćenje žuči i jetre od parazita i viška holesterola.

Slatkiši posle obroka


Slatkiši, deserti, voće, ako se konzumiraju nakon obroka, ometaće lučene želudačne kiseline. Dakle, voćku uzimati najmanje sat vremena nakon ručka, a uobičajene deserte bar 2 sata nakon obroka, odnosno ručka. 

Zdrava stopala


Za zdravlje stopala važno je paziti na obuću koja može usmeriti razvoj stopala. Cipelice treba ostaviti za period kada dete prohoda. Ali, neka i tada dete što više hoda bosonogo i jača stopala.

 

Sva deca se rađaju s ravnim stopalima i to nije razlog za brigu. Ipak, ako se stopala ne uzdignu do šeste godine, može se govoriti o ravnom stopalu kao problemu koji treba rešavati. Da ne bi do toga došlo, iskoristite lepo vreme i pustite dijete da se šeće bosih nogu. 
Evo još nekoliko savjeta i vežbi koje će pomoći da se stopala vašeg djeteta razviju kako treba.

Jačanje muskulature stopala:

- potičite dete da bosonogo što češće hoda po prirodnim podlogama (trava, zemlja)
- potičite dete na sportske aktivnosti
- sprečite razvoj pretilosti
- vežbajte detetovu ravnotežu (hodanje po užetu ili gredi)
- neka dete vežba hvatanje sitnih predmeta raznog oblika nožnim prstićima
- jedna od korisnih vežbi je hod na prstima, na petama, te po vanjskoj strani stopala

Vežbe
 
Dete sedi na stolici, a stopala su na podu. Zamolite dijete da palcem lijeve noge dotakne koljeno desne noge i da spušta lijevu nogu po desnoj sve do palca desne noge. Zamijenite nogu. Vježbu ponovite po pet puta sa svakom nogom. 

Igrajte se igre „noć-dan“, ali igru upotpunite sa dva zadatka. Svaki put kad je potrebno čučnuti, pripazite da se pete ne odižu od podloge, a kada treba ostati u zraku, neka se podigne na prste.
Neka dete održava ravnotežu stojeći na većoj ili manjoj lopti. Sve vreme ga pridržavajte i pazite da se ne povredi.

Obuća
 
Za zdravlje stopala važno je paziti na obuću koja može usmeriti razvoj stopala. Prvi susret s cipelicama treba ostaviti tek kada dijete prohoda. Ali, i tada se trudite da dete što više hoda boso i tako ojačava stopala. Puzanje, ustajanje i prvo koračanje olakšajte detetu tako što ćete mu obući čarape s gumenim pojačanjima na tabanima koja će sprečiti klizanje.

San za zdrav život


Istraživači su utvrdili da u četiri oblasti velikog mozga glodara, koje su najaktivnije u budnom stanju, koncentracija ATF-a raste u vrijeme prvog sna, pri čemu aktivnost mozga u cjelini opada.


Tim za istraživanja u medicinskoj školi u Harvardu tvrdi da je znanstveno dokazao da u početnim fazama sna, delovi mozga koji su aktivni u budnom stanju brzo povećavaju rezerve energije, koja se u daljnjim fazama spavanja troši u procesima obnavljanja.

Autori istraživanja, objavljenog u časopisu "Journal of Neuroscience", ističu da njihovi podaci proširuju saznanja o jednoj od najstarijih i nedovoljno i istraženih znanstvenih nedoumica - funkciji sna. Praktički ne postoje suvremena znanstvena istraživanja energetske funkcije mozga koja bi se izvela pomoću visoko senzibilnih metoda. 

Svojstva sna 
Okrepljujuća svojstva dobrog sna dobro su poznata ne samo znanstvenicima, već i svim ljudima, ali su postojeće informacije o direktnim biološkim procesima u velikom mozgu još nepotpune. 

Kako bi razjasnili jedan od aspekata rada velikog mozga u vrijeme sna, znanstvenici su u velikom mozgu laboratorijskih pacova mjerili razinu adenozintrifosfata (ATF), hemijskog spoja čija je funkcija uskladištiti energiju u svim stanicama organizma, bez izuzetka. 

Istraživači su utvrdili da u četiri oblasti velikog mozga glodara, koje su najaktivnije u budnom stanju, koncentracija ATF-a primjetno raste u vrijeme prvog sna, pri čemu aktivnost mozga u cjelini opada. Pri završetku sna, razina ATF-a se vraća na početne vrednosti, a u budnom stanju je, ne povećavajući se, ostajao na istoj razini. Ukoliko bi pacove prinudno lišavali sna tri do šest sati u vrijeme kada bi obično spavali, razina ATF-a se nije povećavala. 

Znanstvenici zaključuju da se energija sakupljena u prvoj polovini sna potom troši u procesima obnavljanja, koji su nemogući u budnom stanju, jer živčane stanice i bez toga troše puno energije za svoje funkcije.

Toplo vreme zime više škodi





 

Oprez: Toplo vreme usred zime može da vas ubije!

 

Svi smo se obradovali toplim danima koji su nas prijatno iznenadili usred decembra, ali ta radost će brzo nestati čim se razbolimo i završimo u krevetu. Ne zna se šta je gore, to što je vreme tako nenormalno toplo ili to što će nas, kad konačno udare led, sneg i mraz, pokositi prehlade i gripovi.

 


Topli dani usred zime mogu da donesu više nevolje nego koristi
Verujemo da vam temperature koje su daleko iznad proseka za ovo doba godine prijaju, ali morate da znate da ovakvo vreme može i da vas razboli ili (ne daj Bože) ubije. Probaćemo da vam pomognemo da sprečite to, ali i da pobedite viruse, prehlade i bolesti, koji u decembru svake godine haraju.

A hormoni divljaju

 

Ne morate biti meteoropata da bi nagle promene vremena poremetile vaš endokrini sistem. Naravno, te promene su najopasnije za teške bolesnike, ali svako od nas ima poneku hroničnu bolest. Svi znamo barem jednu osobu koja pomoću reume ili neke druge “kostobolje” predviđa promene vremena.

Nagle vremenske promene podstiču lučenje kortizola, poznatijeg pod imenom – hormon stresa. Povišen nivo ovog hormona pojačava razdražljivost i osetljivost na bol jer se ujedno smanjuje i lučenje endorfina. Ovo negativno utiče na naš imunitet, a to je bukvalno, zeleno svetlo za sve bakterije i viruse koji vrebaju iz prikrajka i čekaju svoju priliku.

Bakterije i virusi

 

Baš kao što ste se vi obradovali toplim danima, obradovale su se i bakterije i virusi, koji spremno čekaju pad vašeg imuniteta pa da napadnu punom snagom. Postoje mnoge vrste virusa gripa, a još više sličnih virusa koji izazivaju prehladu. Ako želite da se odbranite od ovih sićušnih neprijatelja, čiju snagu nikako ne treba potcenjivati, povedite računa o stanju organizma i ojačajte svoj imunitet.

Možda ne bi bilo loše da zima konačno pokuca na vrata?

Nije dobro za useve, a za nas?

 

Poznato je da je usevima potreban snežni pokrivač koji u zimskom periodu funkcioniše kao izolator i čuva biljke da se ne smrznu. Toplo vreme u ovo doba godine zbunjuje biljke, pa, kao što je zbunjeni maslačak procvetao misleći da je proleće, tako i pšenica kreće da raste ne znajući da je čeka prvi mraz.

Iako smo mi ljudi “višegodišnje biljke”, klima i nas može da zbuni. Umesto da se oblačimo toplo, pijemo čajeve i jačamo svoj imunitet, toplo vreme nas mami da zbacimo sa sebe debelu jaknu i uživamo u lepim danima. Naravno, nema ničeg lošeg u tome, ali treba imati na umu da je ipak zima i da je opasno previše se opustiti. Jedna neprospavana noć može oslabiti imunitet i koštati nas 10 dana provedenih u krevetu.

 Zato, vodite računa o svom zdravlju iako je toplo, jer će vas u protivnom prvi mraz pokositi kao pšenično klasje.

Zašto treba da pijemo čaj?


Da li i vi spadate među one koji piju čaj samo kada su bolesni? U tom slučaju - mnogo grešite!


 
Čaj se lakše pravi od kafe
 
Nemamo mi ništa protiv kafe, samo želimo da vam objasnimo koliko je čaj važan. Razmislite samo - koliko različitih mašina za pravljenje kafe postoji, a koliko za čaj? Takođe, mnogi i dalje sami melju kafu, što je super, ali to oduzima vreme. Da biste popili čaj potrebni su vam samo topla voda i bilje koje ćete preliti. I omiljena šolja, naravno.

Zeleni čaj ubrzava metabolizam
 
Probajte ujutru da popijete šolju zelenog čaja umesto kafe, takođe ćete se dobro razbuditi, još ako dodate malo limuna, efekat će biti jači. Zeleni čaj, takođe, smanjuje rizik od osteoporoze, a da pomože prilikom skidanja viška kilograma, sigurno već znate.

Crni čaj protiv lošeg zadaha
 
Istraživači Univerziteta u Čikagu su otkrili da crni čaj sadrži hemijske komponente polifenole koji usporavaju formiranje plaka u ustima. Na taj način ovaj čaj onemogućava stvaranje bakterija i rizik od neprijatnog zadaha. Polifenoli, takođe, pomažu u sprečavanju parodontopatije. 

U Kini smatraju da je nemoguće živeti bez čaja
 
Uz drva za ogrev, pirinač, ulje, so i sirće, čaj se smatra jednim od suštinskih životnih namirnica ljudi u Kini. Razmislite o tome.

Čaj ima moć da vas smiri
 
Čaj od korena valerijane deluje kao bezbedno i efikasno umirujuće sredstvo. U nemačkoj studiji, od 200 odraslih pola je uzimalo ekstrakt valerijane, a pola lek protiv anksioznosti. Oni koji su pili valerijanu prijavili su jednako poboljšanje kvaliteta spavanja, i osećaj da su odmorni, kao i oni koji su uzimali lek.

Čaj je odličan protiv nekih alergija

Ukoliko patite od sezonskih alergija započnite dan šoljom čaja od koprive. Istraživanje koje je pratilo 69 ljudi je ustanovilo da kopriva ublažava simptome alergije.

Čuva nas od dehidracije
 
Neki stručnjaci veruju da je čaj u nekim situacijama bolji od vode. "European Journal of Clinical Nutrition" je objavio da je utvrđeno da čaj rehidrira isto koliko i voda, plus sadrži dodatni bonus - antioksidanse.



Popodnevni čaj zlata vredan


Navodno je 1840. Ana Marija Stenhoup, vojvotkinja od Bedforda, smislila genijalnu ideju da popodnevnim čajem premosti vreme između ručka i večere, pre svega da bi umanjila želju za kolačima i tortama.

Zašto su banane tako zdrave?



Sećate li se crtaća o Eriku, dečaku koji kada pojede bananu postaje super-heroj? Ovo nije slučajnost, jer je ovo voće zaista moćno! Banane sadrže tri vreste šećera: fruktozu, saharozu i glukozu, ali i vlakna, a upravo ova kombinacija čini da osećaj sitosti dugo traje.

Čudesno voće kao lek za mnoge bolesti: Energija nije njena jedina dobrobit

 

Istraživanja su pokazala da su samo dve banane dnevno dovoljne za 90-minutni trening. Ipak, energija nije jedina dobrobit ovog čudesnog voća. 

 

Depresija

 

Sudeći prema rezultatima nedavnog istraživanja sprovedenog među osobama koje pate od nekog oblika depresije, banana se može koristiti i kao lek. Za ovo je zaslužan protein triptofan, koji telo pretvara u serotonin poznatiji kao hormon sreće i zadovoljstva. Sledeći put kada vas bude mučio PMS, zaboravite na pilule protiv bolova, već radije pojedite ovo fantastično voće. 

 

Anemija

 

Kako obiluju gvođćem, banane utiču na stvaranje hemoglobina u krvi i tako pomaže kod anemije. 

 

Krvni pritisak

 

Ovo južno voće je izvrsno jer sadrži vrlo malo soli, ali dosta kalijuma koji je važan za regulisanje krvnog pritiska. Ako ga redovno konzumirate umanjićete šanse i za moždani udar.

Nar i njegove prednosti



Istraživanje sprovedeno na Univerzitetu u Edinburgu pokazalo je, kod muškaraca i žena koji su tokom dve sedmice pili po jednu čašu soka od nara dnevno, porast nivoa testosterona, što povećava želju za seksom kod oba pola.


Bogata svojstva nara

Nar je sjajan izvor vitamina C i antioksidanata, ali, kako dokazuju rezultati ovog istraživanja, može da vam pomogne ukoliko postane kritično u krevetu. U eksperimentu je učestvovalo 58 ispitanika starosti između 21 i 64 godine, a konzumiranje nara je dalo dobre rezultate kod svih.

Tokom dvosedmičnog istraživanja, kod ispitanika je zabilježen značajan porast nivoa testosterona koji, osim na želju za seksom pozitivno djeluje i na jačanje kostiju i mišića.


Uz to, ispitanici su prijavljivali i da su bolje raspoloženi, lakše su podnosili stresne situacije, a i pamćenje im se popravilo.

уторак, 30. децембар 2014.

Koliko puta godišnje idete kod stomatologa?



Edmond R. Hjulet, profesor stomatologije na Univerzitetu u Kaliforniji, kaže da neki ljudi kod zubara treba da idu češće, a neki ređe.


Poseta stomatologu mora da bude makar dva puta godišnje

Poseta zubaru na svakih šest meseci je “prosek”, kaže on. To znači da sredovečni ljudi koji ne puše i peru zube barem dva puta dnevno treba da dva puta godišnje odlaze kod stomatologa. Za šest meseci nakupi se dovoljno kamenca koji je potrebno odstraniti.

Nekoliko faktora vam može ukazati da bi trebalo češće da posećujete zubara. Recimo, osobe koje jedu mnogo slatkiša trebalo bi češće da odlaze na kontrole, kao i starije osobe i one koje imaju slabije lučenje pljuvačke.

“Kako starimo, imamo sve više zdravstvenih problema, pa je poželjno da vremenom menjate neke navike”, kaže dr Hjulet.


Ljudi bi trebalo češće da posećuju zubara i ako im je pranje zuba otežano iz bilo kog razloga.

Kada se bakterije nagomilaju u usnoj duplji, to može dovesti do nastanka kamenca, koji zatim vodi zapaljenjima desni i nepovratnom gubitku kosti oko zuba. Vreme za koje se to dešava varira od osobe do osobe, ali posle 18 meseci od poslednjeg profesionalnog uklanjanja kamenca računajte da ste u ozbiljnoj opasnosti od ovih problema, kaže Hjulet.



Osetljivost ili krvarenje desni tokom pranja i čišćenja zuba koncem može ukazati na neko zapaljenje nastalo usled nagomilavanja kamenca.

To je znak da su neki delovi propuštani tokom pranja zuba u kućnim uslovima. Povećana osetljivost, tup bol ili promena boje zuba može ukazati i na ozbiljnije probleme poput “mrtvog” živca unutar zuba.

Posetite  vašeg stomatologa ako niste dugo bili u poseti..

Vitaminska bomba – salata







Vreme se konačno se poklapa s kalendarom, pa nam je stigla i prava zima, u doslovnom smislu te reči.

Doktorka Macura dala je nekoliko saveta kako da se naše tijelo brže privikne na zimu.
S hladnim danima, unos vitamina potrebniji je nego ikada:

- Unos vitamimina je od izuzetne važnosti! Organizam mora imati jak imunitet da bi svaku vremensku promjenu mogao podnijeti. Moja preporuka je da napravite ovu super salatu – vitaminsku bombu! Jednostavno se priprema, a izuzetno je zdrava – kaže doktorica Macura i za čitatelje Dnevno.rs otkriva svoj “tajni recept”:

  Vitaminska bomba – salata po receptu dr Nade Macure

Sastojci:

1 jabuka, 1 narandža, 1 mrkva, 1 cvekla, malo korijena svežeg đumbira (đinđer), 1 limun, žlica maslinovog ulja

Priprema:

Sve sastojke oprati, očistiti, nasjeckati ili naribati te preliti sokom 1 limuna. Dodati i žlicu maslinovog ulja.

Redovita konzumacija ove moćne salate osnažiti će vaš organizam.

Pored vitamina i pažljivog izlaganja hladnoći, prikladno oblačenje treća je stavka kojoj morate posvetiti puno pažnje:

- Prikladno oblačenje je spas za ova hladna vremena, slojevito se odjenite i neće biti zime za vas! Pamučna odjeća treba ići prva uz tijelo. Vodite računa da zaštitite glavu i uši pošto je vjetar izuzetno opasan, pogotovo za one ljude koji imaju problema s upalama uha.


Deci je također imperativ zaštititi uši, jer su ona pogotovo osjetljiva – zaključuje doktorica Nada Macura.

Orasi poboljšavaju kvalitet sperme


Povećanim unosom nezasićenih masnih kiselina "omega 6" i "omega 3" sadržanih u orasima, ti mladi muškarci su poboljšali svoju plodnost smanjenjem hromozomskih anomalija sperme



Orasi poboljšavaju kvalitet sperme

LOS ANĐELES - Svakodnevno konzumiranje po 75 grama oraha može da muškarcima popravi kvalitet sperme, pokazalo je istraživanje grupe naučnika s univerziteta Kalifornija u Los Anđelesu objavljeno u časopisu BoR (Biology of Reproduction).

Naučnici su došli do tog rezultata tako što je 117 zdravih muškraca starosti od 21 do 35 godina podeljeno u dve grupe, preneli su francuski mediji.
Muškarci iz prve grupe, njih 58, nisu jeli orahe, a iz druge, kojih je bilo 59, konzumirali su po 75 grama.

Nakon 12 sedmica, ispitivan je kvalitet sperme učesnika u istraživanju.
U tu svrhu su korišćeni klasični parametri plodnosti - koncentracija, vitalnost, mobilnost, morfologija i eventualne hromozomske anomalije spermatozoida.
Rezultati su pokazali bolji kvalitet sperme nakon 12 sedmica kod muškaraca koji su konzumirali orahe.

Povećanim unosom nezasićenih masnih kiselina "omega 6" i "omega 3" sadržanih u orasima, ti mladi muškarci su poboljšali svoju plodnost smanjenjem hromozomskih anomalija sperme.
Nikakva značajnija promena, međutim, nije konstatovana kod muškaraca koji nisu konzumirali orahe.
Sada treba da budu obavljena dodatna istraživanja na neplodnim muškarcima kako bi se ispitao uticaj konzumiranja oraha na njihovu sterilnost.

Čaj od orahovih pregradaka

Čaj od orahovih pregradaka djeluje protiv začepljenja koronarnih arterija, srčanih bolesti i temperature. Suženje srčanih arterija često je odraz kroničnog trovanja nikotinom.



Izvrstan lek, koji se osobito preporučava pušačima, se nalazi u običnom orahu, odnosno u pregratku između jezgre.

Kako se priprema

Od tih pregradaka pripremite čaj. Navečer namočite četiri do pet pregradaka, te ih ujutro skuhajte kao čaj. Popijte na prazan želudac. Najbolje bi bilo kada ne biste prestajali s konzumiranjem ovog čaja, jer doprinosi i regulaciji krvnog tlaka te olakšava bolove u prsima.

Čaj od orahovih pregradaka deluje uspešno i protiv temperature koja je u vezi sa srčanim bolovima. Već se posle prve šoljice čaja opaža poboljšanje. Ako su bolovi trajni, treba i dalje uzimati čaj dokle god bolovi i temperatura ne prođu, piše portal zdravisaveti.com.
No, u svakom slučaju se vezano za svoje zdravstvene probleme obratite i lečniku.

Obloge za oči




Ovaj jednostavni i prirodni oblog deluje kao pomlađujuća maska za njegu područja oko očiju. Odlično revitalizira kožu, otklanja otečenost, borice, podočnjake i izbjeljuje kožu, prenosi portal zdravisaveti.com.
Djeluje izuzetno nježno na osjetljivu kožu ispod očiju, bez iritacije, pogodna je za sve tipove kože i ne posjeduje nikakve kontraindikacije.
Dovoljno je dva puta nedeljno primenjivati ovu jednostavnu masku i koža oko očiju će biti bez podočnjaka, posvetliti će, postati glatka, zategnuta i elastična.

Glavni i jedini sastojak je – krompir!

Krompir sadrži enzim katehol, koji se često koristi u kozmetičkim preparatima.
Probajte ovo, nije uopšte teško za pripremu, ali zaista je čudesno sredstvo.


Čudesni oblog za njegu kože oko očiju – recept

Sastojci:
  • 2 jušne žlice sitno ribanog sirovog krumpira
  • 2 komadića gaze (ili vate)

Postupak:

Ribani krompir stavite na pripremljene komadiće gaze (po 1 žlicu na svaki komad gaze) i ovaj oblog nanesite na područje oko očiju, tako da gaza stoji preko krompira (tako da učvrsti krompir da ne sklizne).
Oblog držite 20-30 minuta.
Poslie oblog uklonite i umijte se mlakom vodom ili čajem kamilice.
Oblog nanosite 2-3 puta nedeljno.
Vaša zona oko očiju će biti preporođena!

Krem od banane protiv kašlja


Svi imamo problema sa kašljem a vi pročitajte kako može da se napravi dobar sirup.

Krem od banane je odlično prirodno sredstvo protiv učestalog kašlja.
Njegova učinkovitost proverena je i u lečenju upornog kašlja i bronhitisa. Posebno je delotvoran kod dece , ali i kod odraslih. Ukusan je, zdrav i vrlo hranjiv i blagotvorno djeluje na želudac. Priprema se vrlo jednostavno.






Krem od banane protiv kašlja. 
Recept:

Sastojci:

– 2 zrele banane
– 2 jušne kašike šećera
– 400 ml kipuće vode

Priprema:

1. Ogulite bananu. Dobro je izgnječite vilicom ili kašikom (najbolje drvenom ili plastičnom, da ne potamni ). Dodajte šećer i dobro promešajte. Zalijte s kipućom vodom, poklopite i ostavite da odstoji 30 minuta.

2. Smesu procijedite kroz plastičnu cediljku.Da biste se oslobodili kašlja, smjesu konzumirajte 4 puta dnevno po 100 ml svaka 2 sata. Za par dana će sve biti u redu. Ne trebaju vam skupi lijekove! Ovaj ukusan krem dokazao je svoju učinkovitost. Ako vaše dijete muči bolesno grlo i kašalj – obavezno probajte napraviti ovu čudesnu mast za dječji kašalj!


Nadamo se da će vam ovaj napitak pomoći protiv kašlja.

Zašta sve može da se koristi soda bikarbona





Zašta sve može da se koristi soda bikarbona i na koji način

Sodu bikarbonu svi imamo u kući, a većina je rijetko kada koristi. Ipak, ona može učiniti čuda s kožom i kosom.
Pored toga što izbjeljuje zube, evo za šta sve možete je koristiti.

Piling

Ukoliko pomiješate sodu bikarbonu s vodom, dobit ćete smjesu odličnu za piling lica. Ona će ukloniti sve mrtve stanice s lica i koža će vam izgledati sjajno.

Uklanja naslage

Dodajte sodu bikarbonu u šampon prilikom pranja kose. Ona će ukloniti sve naslage koje su se nataložile na vlasi. Naročito je korisna ako koristite više preparata za njegu kose.

Očistite četke

Ne samo da uklanja naslage s kose, već i sa češlja i četki. Sve što vam je potrebno jeste vruća voda i soda. Pomiješajte ih i potopite četke.

Omekšava zanoktice

Jeste li znali da soda bikarbona omekšava zanoktice? Pomiješajte je s vodom i nanesite na kožicu i nokte četkicom od laka za nokte. Nježno trljajte i riješit ćete problem s zanoktice.

Njega stopala

Vruća voda i soda bikarbona će učiniti čuda s vašim umornim stopalima. Ne samo da će omekšati kožu, već će vas i potpuno relaksirati. Odlično je za pedikuru kod kuće.

Neželjene bradavice

Stručnjaci tvrde da će soda bikarbona u smjesi s limunovim sokom ukloniti neželjene bradavice. Pomiješajte ih i nanesite na bradavicu koju želite ukloniti. Ostavite da se osuši i isperite kosu vodom.


Zbog čega je dobar matičnjak




Matičnjak (Melissa officinalis) je jedna od retkih biljaka, koja je istovremeno lekovita, mirisna, ukrasna, začinska, aromatična, medonosna i industrijska. U južnoj Evropi i sjevernoj Africi gaji se duže od dva milenijuma. Raste u pčelinjacima, dvorištima, pored naselja, uz ograde i živice, po šumama. U parkovima se gaji kao ukrasna biljka, a u baštama kao lekovita i aromatična.

Pčele je naprosto obožavaju

Pčele je naprosto obožavaju, zbog čega je i dobila ime matičnjak. Cveta od juna do septembra, prepoznatljiva je po sitnim bijelim, bjeličastožutim, plavičastim i blijedoružičastim cvjetićima kao i mirisu koji podsjeća na limun, zbog čega je u narodu zovu “limun trava”.

Grančice matičnjaka nekada su stavljane po podu da osvježe prostoriju, a Arapi su prvi ovu biljku počeli da koriste u ljekovite svrhe, spravljajući od nje čaj protiv napetosti i depresije. Sa ovom praksom se nastavilo i u srednjem vijeku, a vidari su je preporučivali protiv bolova, metaboličkih tegoba i nesanice kao i za bolji apetit i varenje. U Francuskoj je i danas matičnjak biljka izbora za uklanjanje umora i glavobolje. Radi veće djelotvornosti često se kombinuje sa valerijanom, kamilicom i hmeljom.

Za lek se sakupljaju listovi prije cvetanja, a cela biljka dok cveta. Suši se brzo u hladu. Osušeni matičnjak treba čuvati u tegli ili platnenim vrećicama, nikako u metalnim kutijama.

Najvažniji sastojak je etarsko ulje, a dobija se destilacijom sa vodenom parom same biljke pokošene u fazi cvjetanja. Etarsko ulje osvježava i popravlja raspoloženje, a zbog izuzetno prijatnog mirisa koristi se u farmaciji, kao i u industriji parfema i kozmetike.

Koji su rezultati istraživanja?

Istraživanja nemačkih naučnika su pokazala da etarsko ulje djeluje na dio mozga koji upravlja autonomnim nervnim sistemom, štiteći ga na taj način od negativnih spoljnih uticaja. Zbog brojnih pozitivnih karakteristika, posebno se preporučuje trudnicama protiv mučnine. Osim izuzetno vrednog ulja, sadrži i fenolne kiseline, flavonoide, gorke materije, tanin.

Čaj od matičnjaka pomaže u prevazilaženju stresnih situacija, protiv depresije, kao i glavobolja uzrokovanih nervozom ili povraćanjem na nervnoj bazi, ističu poklonici alternativne medicine. Djelotvoran je i kod neredovnih menstruacija izazvanih stresom. Osim toga, poboljšava pamćenje, priziva lepe misli, reguliše probavu, jača i oporavlja srce, deluje antibakterijski i pomaže zaceljivanju rana. Takođe, čisti krv, blago širi periferne krvne sudove i snižava krvni pritisak.

Napomena: osobama koje uzimaju sedative i lekove za štitnu žlijezdu ne preporučuje se upotreba matičnjaka bez prethodne konsultacije sa lekarom.

KRALjICA MEĐU TRAVAMA

Vrednost matičnjaka možda je najbolje opisao francuski travar Moris Mesež koji kaže: “Melissa officinalis je kraljica svih stimulativnih trava. Nespretnom ljubavniku, nemirnoj glavi porodice, ženama opterećenim problemima, očajnicima, svima koje prati osjećaj poraza u životu, savjetujem ovu čarobnu biljku, koja obnavlja organizam, vraća snagu i radost življenja”.

Za postizanje ovakvog stanja dovoljan je čaj, koji se sprema na krajnje jednostavan način. Čajna kašičica osušenog matičnjaka prelije se sa dva decilitra ključale vode, poklopi i ostavi da odstoji pet minuta. Nakon toga se procedi i pije. Čaj je, naravno, djelotvoran i za druge navedene zdravstvene tegobe.

Trčanje po vetru



Sa vetrom u leđa! Divan trkački pozdrav, podrazumijeva povoljne meterološke prilike ali koliko nam vetar u leđa zaista pomaže, a koliko vetar u prsa odmaže?

Trčanje po vetru je posebna priča, kada nam duva u leđa, doživljvamo ga kao najboljeg drugara, osjećamo se kao jedrilica koju ništa ne zaustavlja dok jedri kroz cilj. Kada nam duva  u prsa – psujemo ga, dok pogureni vučemo nogu pred nogu opirući se ideji da odustanemo.

Sa boka je pomalo smešan, remeti nam ravnotežu i neosporno usporava. Na stranu sve to, vetar rashlađuje i vazduh, te ga morate ukalkulisati u vašu jednačinu: šta obući za trčanje.

Dakle, koliko nas usporava?

Ovo nije samo pitanje iz prakse – sa odgovorom: mnogo! Naučnici su, naravno, radili testove u kontrolisanim uslovima, ali odgovor nije jednoznačan. Faktori koji igraju ulogu su:
  • brzina vetra
  • brzina trkača
  • gužva na putu
  • smer vetra
Za početak, usporavanje koje vetar izaziva nije linearno, nego geometrijsko. To znači da nas vetar od 10km/h ne usporava duplo, nego četiri puta više nego vetar od 5km/h. Vjetar od 20km/h će nas usporiti četiri puta više nego onaj od 10km/h, a osam puta više nego onaj od 5km/h. Dakle, što je vetar jači – biće vam teže. Ali zapravo teže nego što biste očekivali.
Sa druge strane, što brže trčite, više ćete osećati efekat blagog vjetra. Trčanjem tempom od 3min/km pri vetru od 8km/h je duplo teže nego trčanje tempom 5min/km.
Dobre vijesti – draftovanje radi posao :) U procentima za oko 80% ćete umanjiti efekat vetra ako trčite oko 1m iza drugog trkača!

Ako trčite u krug – da li se vjetar potire?

Nažalost – ne. Istraživanja su pokazala da vam vjetar iste brzine kojom trčite (npr 10km/h) dodaje 6 sekundi po milji, dakle oko 4 sekunde po kilometru, ali isti vjetar u prsa će vam oduzeti ceijlih 8 sekundi. Nepravda – znam! Dakle, po vjetrovitom danu na Adi očekujte da ćete biti sporiji oko 4 sekunde po kilometru.

Dobre strane vetra

Tema koja je nedovoljno istraživana, a budi interesovanje je činjenica da blagi vjetar u leđa ili prsa pomaže tijelu da se ohladi, čime se štedi energija koja može da se iskoristi za trčanje. Ipak procente ne znamo sa sigurnošću. Iz prakse znamo da nam u ljetnjim danima on i itekako dobro dođe, a na mnogim trkama lični rekordi padaju upravo po toplim, a vjetrovitim danima.
Jedna mala digresija je da je sa vjetrom zabavnije :) Kada trčite a on vam se igra sa kosom ili vam odlete stvari – takav trening ili trku ćete zapravo pamtiti duže!

Kako se obući?

Koristite svoje metode jer prema temperaturi, brzine vetra, subjektivni osećaju hladnoće se treba obući.
Bavite se sportom jer je zdravo .

Vakcina protiv ebole



Grupa naučnika sa Instituta za istraživanje gripa u Sankt Peterburgu razvila je vakcinu protiv smrtonosnog virusa ebole a testiranje će biti dovršeno u Africi u februaru, saopštio je direktor instituta Oleg Kiselev. 

Kandidata za vakcinu protiv ebole

Kandidata za vakcinu protiv ebole stvorila je grupa mladih naučnika našeg instituta a u toku je testiranje genetske stabilnosti rekao je Kiselev i vakcina će imati status ‚‚kandidata‚‚   dok ne počne industijska proizvodnja.

Vakcina je poslata centru za virosologiju Ministarstva odbrane i biće prvo testirana na životinjama.
Klinički testovi na dobrovoljcima biće objavljeni u africi. Sve faze testiranja biće okonačane u februaru.


Broj žrtava epidemije

Prema najnovijim podacima Svetske zdravstvene organizacije, broj žrtava epidemije ebole je dostigao 7.693 a zaražemo je 19.695 ljudi.
Većina smrtih slučajeva desila se u zemljama zapadne Afrike-Liberiji, Sijera Leoneu i Gvineji.
.

Virusna infekcija stvara herpes





Najčešće se javlja herpes virusna infekcija u vidu crvenila i sitnih plikova na mestima poput najisturenijih i najosetljivijih taktilnih delova gornje i donje usne, na delovima tvrdog nepca i obraza.


BESPREKORNA higijena usne duplje nije važna samo zbog zdravlja zuba, već i zbog velikog broja virusnih infekcija koje mogu da napadnu meka tkiva u ustima.


- Najčešće se javlja herpes virusna infekcija u vidu crvenila i sitnih plikova na mestima poput najisturenijih i najosetljivijih taktilnih delova gornje i donje usne, na delovima tvrdog nepca i obraza – pojašnjava dr Marijana Herceg stomatolog. – Ovi plikovi prskaju obrazujući krastice, koje zarastaju za desetak dana.
Virus herpes simpleks se javlja najpre kao primarna infekcija u detinjstvu, uz povišenu temperaturu, groznicu, malaksalost i sitne mehuriće na sluznici zubnog mesa, koji pucaju i ostavljaju bolne ranice. Ova infekcija se zove primarni herpetični gingivostomatitis, a ponovna infekcija i aktivacija virusa koji se trajno nalazi u telu, javlja se u slučajevima oslabljenog imuniteta.


Doktora  navodi i da je često razlog javljanja virusne infekcije poremećena bakterijska flora u usnoj duplji, zbog preterane upotrebe antibiotika.

- Čak i određeni oblici aftoznih lezija, koje su češće uzrokovane bakterijama, mogu da budu izazvane prisustvom virusa u usnoj duplji, kao i određeni vrlo retki stomatitisi usne duplje – dodaje dr Herceg.



Tokom virusnih infekcija usne duplje savetuje se umerena ishrana bez jako začinjenih jela, bez šećera i potpuna promena načina života, uz izbegavanje stresnih situacija.

Šta je terapija?

Kao terapija najčešće se koristi lokalna, u vidu gelova i masti. Da bi se preveniralo ponovno javljanje ovakvih infekcija, trebalo bi što pre popraviti oštećene i zube sa karijesom.

Pušenje motanog duvana jeftinije i štetnije


Nadležni su opomenuli pušače koji koriste ručno motani duhan da njihov način pušenja nije ništa zdraviji od pušenja standardnih cigareta - pušenje u bilo kojem obliku jednako je štetno.

Pušenje  motanog duvana jeftinije

Pušenje ručno motanog duvana svakako je jeftinije. U doba ekonomske krize za očekivati je da će se broj onih koji sami motaju cigarete povećati. Istraživanje je pokazalo da se broj muškaraca koji puše rukom smotane cigarete u posljednjih petnaestak godina više nego udvostručio. U 1990. godini bilo ih je 18 posto, a 2013. se taj broj popeo na 40 posto.

Žene su još veći pušači

Kod žena je porast još dramatičniji. Dok je 1990. samo 2 posto žena pušilo motane cigarete, prošle godine ih je bilo 23 posto.
“Nijedna vrsta duvana nije sigurna i svaki gram duvana je jednako štetan kao i obične cigarete”, upozorava profesorica Sally Davies iz britanskog Instituta za javno zdravlje.

Naš savet je ako možete izbacite tu ružnu naviku.

Kako smanjiti masnoće u krvi

Kako smanjiti masnoće u krvi



U masnoće u krvi ubrajaju se holesterol i trigliceridi. Bez njih, život bi bio nezamisliv, ali ako se one nalaze u povišenim koncentracijama u krvi onda postaju jednim od rizičnih čimbenika za razvoj kardiovaskularnih bolesti. 

Važno je naglasiti da su one promjenljivi rizični čimbenik, pa je na njih moguće uticati promenama životnih navika (zdravija prehrana, prestanak pušenja, vežba…). Preporučena vrednost ukupnoga holesterola trebala bi biti manja od 5,0 mmol/L, a vrednost LDL-kolesterola manja od 3,0 mmol/L.

Zbog ubrzanog načina života i nepravilne ishrane puno ljudi ima problema s povišenim holesterolom u krvi. Kako biste ga normalizirali pokušajte s ovim prirodnim lekom.

Potrebni sastojci:
 
1 kg limuna
5-6 vezica peršina
3 l vode
1 kesica sode bikarbone

Postupak:

Limune operite u hladnoj vodi te ga zatim potopite u vruću vodu i dodajte 1 kesicu sode bikarbone. Ostavite da stoji oko sat vremena.
Peršin zajedno sa stabljikom iseckajte na sitne komadiće.
Limun zajedno sa korom također iseckajte na sitno.

Tako iseckani peršin i limun staviti u lonac i dodajte 3 litre vode.
Kuvajte na laganoj vatri dok ne dobijete oko 1,5 litru sirupa (2-3 sata). Sirup možete procediti.

Limun kao lek


Limun (lat. Citrus x limon) poznat je kao lek protiv bolesti, migrene i starenja. Biljka limuna služi i za uklanjanje sunčanih i crvenih pega, poboljšava ten, obnavlja kožu i kosu, pomaže protiv stresa, a stotinu grama limuna sadrži samo 26 kalorija.

Plod limuna sadrži 30 posto soka, u kome ima šest do osam posto limunove kiseline, kao i vitamina A, B i C. Svi sastojci limuna, ali prvenstveno vitamin C, jačaju kosti i vezivno tkivo, štite od infekcija, smanjuju sklonost pucanju kapilara te su važni u zaštiti zubnog mesa.

Zbog čega treba uzimati limun

Limun je dobro uzimati i uz spanać, jer pojačava asimilaciju gvožđa iz njega. To se voće također koristi i kao čistač krvi, diuretik, sredstvo za smirenje živaca, pomiješan s medom pomaže protiv angine, a razblaženi limun koristi se protiv lišajeva i bradavica.

Još puno pre moderne faramakologije limun se koristio kao lek. Prie svega, smatralo ga se učinkovitim sredstvom protiv krvarenja otvorenih i čišćenje zagnojenih rana. Limun je nezamenjiv kod lečenja skorbuta što su znali još antički pomorci koji su na svako daleko putovanje uzimali sa sobom velike zalihe limuna.

Zašta se još koristio limun

Na Siciliji, koja je imala velike probleme s opskrbom pitkom vodom, oduviek se u sve zalihe pitke vode stavljalo sveže polovinu limuna. Ljudi su iz iskustva znali da limun dezinficira vodu, a moderna znanost je to potvrdila. Možda iz tog prastarog običaja proizlazi današnja navika da poslužujemo vodu s režnjem limuna.
100 g limuna pokriva 71% dnevne potrebe vitamina C za odraslu osobu i 7% dnevne potrebe kalija, 1% kalcija i 9% magnezija.
Takođe preporučujemo i da pijete svežu limunadu jer je mnogo bolja nego svi kupovni sokovi .

Suve smokve i maslinovo ulje kao lek

Suve smokve i maslinovo ulje kao lek

Suve smokve su tokom cele godine dostupne, pa je tako uviek moguće napraviti suve smokve u maslinovom ulju. Ovaj spoj mediteranskih proizvoda predstvalja stari narodni lek za mnoge boljke.

 





Smokva nutritivna vrednost, kalorije, lekovitost




Smokva je vrlo cenjeno voće sočnih plodova. Netko ih voli, a neko ne. Mnogi je drže u vrtu kao ukrasnu biljku, zbog karakterističnih egzotičnih listova. Biljka najbolje uspeva u toplim krajevima, blizu mora, ali može se uzgaja I u kontinental predelima. Problem je to što je osetljiva na niske temperature.
Smokve sadrži dosta kalcijuma, kalija, cinka i dobar su izvor gvozdja, zatim beta karotena, C, A, E i K vitamina. Suve smokve su mnogo više kalorične, nego sveže, zato ih treba jesti u ograničenim količinama.
Ova voćka poboljšava probavu, pomaže kod hemoroida, a doprinosi i reguliranju holesterola. U pogledu sadržaja kalcija, smokve mogu zameniti mlečne proizvode, a vrede i za afrodizijak. Postoje osobe koje su alergične na smokve, pa treba voditi računa i o toleranciji na ove voćke.

Recept za suve smokve u maslinovom ulju

 

Suve smokve (do 40 komada) složiti u teglu, a onda naliti maslinovo ulje do vrha tegle. Zatvoriti i čuvati tako 40 dana. Smokve će da upiju dosta maslinovog ulja. Nakon toga se jede po jedna smokva pre svakog obroka.Svakako treba voditi računa o tome da se za ovaj recept koristi što kvalitetnije maslinovo ulje, a isto tako i kvalitetne suve smokve.

Ovaj stari narodni recept može pomoći kod problema sa želucem, kod hemoroida, zatvora, povišenog kolesterola, neplodnosti, anemije, astme i bronhitisa.