петак, 27. фебруар 2015.

Šta se dešava kad pojedete beli luk na prazan stomak


Šta se dešava kad pojedete beli luk na prazan stomak

Beli luk ima snažno dezinfekcijsko, antibakterijsko i fungicidno delovanje koje se lako može usporediti s najboljim antibioticima, no kada ga pojedete na prazan želudac, učinak je mnogo jači.

Znanstvenici su potvrdili da konzumiranje beloga luka na prazan želudac povećava njegovu učinkovitost u smislu prirodnog antibiotika jer su bakterije otkrivene i ne mogu se obraniti od “strašnog belog luka”.

Beli luk sadrži oko 400 aktivnih sastojaka, bogat je vitaminima i mineralima kao što su adenozin, alicin, aminokiseline, biljna vlakna, biljne masti, vitamin A, vitamin B1 i B2, vitamin C, željezo, enzimi, eterična ulja, jod, kalij, kalcij, selen, sumpor i fosfor.


Redovnom uporabom potiče prokrvljenost i olakšava protok krvi, snižava povišeni krvni pritisak i masnoće u krvi, kao i bolesti srca. U svemu, odličan je antioksidans.

U povesti medicine, antibakterijska i antivirusna svojstva češnjaka itekako su poznata.Beli luk i njegovi sastojci podvrgnuti su brojnim istraživanjima koja su masovno dokazala njihovo djelovanje na infekcije uzrokovane bakterijama i virusima. Istraživanja potvrđuju i da beli luk ima značajna antikancerogena svojstva. Redovito konzumiranje većih količina beli luk smanjuje rizik od pojave mnogih vrsta raka, osobito raka rektuma i bubrega.

Ovo je tek nekoliko konkretnih slučajeva u kojima vam beli luk može biti od velike pomoći.
1. Imate li na telu bradavicu ili sličnu izraslinu, stavite na to mesto prerezani komadić beli luka i zatvorite to mesto flasterom. Ostavite preko noći i ponavljajte nekoliko dana dok bradavica posve ne otpadne.
2. Boli li vas uvo, prokuhajte dva češnja belog luka pa nekoliko kapi nakapajte u uho.
3. Kod reumatskih bolova natrljajte prerezani režanj češnjaka na bolno mjesto, bol će popustiti.
4. Patite li od nesanice, navečer jedite salatu s češnjakom.
5. Bole li vas mišiće, jedite beli luk opušta mišiće.



Kuglice od prosa sa mocarelom


Već duže vreme se meračim da ih napravim. Od kako mi je na Fejsbuku iskočila slika sa pirinčanim kuglicama i sirom unutra.

Za ovo jelo vam treba:
  • šolja prosa (2 decilitra) + 2 kašike
  • 2 jaja
  • pakovanje sveže mocarele
  • 2 kašike prosenog brašna
  • pola veze peršuna
  • malo maslinovog ulja
  • so
Ujutru sam potopila proso i ostavila ga ceo dan u vodi. Kada sam se vratila sa posla, stavila sam ga u novu, posoljenu vodu i pustila da vri nekoliko minuta, poklopila i sklonila sa ringle.
*Sve žitarice treba potapati pre upotrebe da bi se neutralisala fitinska kiselina iz njih. 
Sledeće jutro sam umutila dva jaja i umešala u proso. Možda sam mogla i jedno, ali sam se uplašila da neće biti dovoljno da se lepo formiraju kuglice. Pirinač u sebi ipak ima dosta glutena i to ga čini fino lepljivim i pogodnim za oblikovanje.
Zatim sam napravila “prezle”, jer sam htela da kuglice budu što hrskavije iako se ne peku u vrelom ulju. Uzela sam dve kašike sirovog prosa i ubacila ih u secka. Zavrtelela sam nekoliko puta dok nisam dobila sitne mrvice. Zatim sam dodala iseckan peršun i dve kašike prosenog brašna i ponovo mlela dok nisam dobila željeni izgled.



Stavila bi smesu prosa i jaja na dlan, dodala kockicu mocarele i pokrila je ostatkom smese. A zatim oblikovala kuglicu.
Valjala sam ih malo u maslinovo ulje, a malo u “prezle”, i ređala na pek papir.



Pošto sam prvi put pravila ovako nešto, pomislila sam da će kuglice gorčiti zbog previše vrsta prosa, pa sam samo pola uvaljala u “prezle”. Kakva greška. Ne da nisu gorčile, već su bile savršene. Mada nisu loše bile ni ove bez “pokrivača”.

Stavila sam ih u zagrejanu rernu, smanjila na 220 stepeni i pekla dok nisu porumenele. Trebalo im je između 20 minuta i pola sata.

Fantazija u ustima! Ne čekajte da se ohlade, odmah navalite na njih.

Izvor zdravisaveti.com

ZAŠTO JE TRČANJE BITNO

ZAŠTO JE TRČANJE BITNO



Trčanje je bez sumnje jedna od najboljih odluka koje možete doneti u životu. Pomoći će vam da smršate, budete zdravi i u dobroj kondiciji, ali i doneti nešto što ćete retko pročitati na sajtovima posvećenim treningu – naučiće vas disciplini, upornosti i samouverenosti, što će se preliti na sve sfere vašeg života. I, možda najvažnije od svega, razvićete svež pogled na svet i pomoći će vam da pronađete nova interesovanja.

Svako od nas je bar jednom u životu potrčao za nekom osobom ili autobusom, uspešno ili neuspešno. Ako ste ženska osoba, težine 50kg – 60kg i trčali ste laganim tempom (8km/h), u tom slučaju ste sagoreli između 640 i 770 kalorija za sat vremena. U suprotnom ste muškarac, težine 80kg – 90kg, koji je istim tempom za sat vremena potrošio između 1,000 i 1,150 kalorija.


Hrana je vrlo bitna, kako pre, tako i posle trčanja. Da vas ne bi mučio stomak tokom treninga ili posle, bitno je da unosite u organizam pretežno ugljene hidrate, hranu koja je blaga, slabo začinjena. Izbegavajte hranu koja izaziva gasove (brokoli, pasulj, brokelj… ), mleko i mlečne proizvode, hranu koja sadrži vrlo malo dijetnih vlakana. Obrok bi trebao da ima do 1,000 kalorija, nikako preko, idealno je između 500 i 600 kalorija po obroku.

Preporučuje se izbegavanje kofeina u pićima, gaziranih ili alkoholnih pića. Ako ste našli para, ako ste “našli” izgubljeno vreme, ako se niste obeshrabrili čitajući kolumnu, izađite, zaključajte vrata za sobom i krenite trčeći.



Muči vas samo jedan problem, a to je da niste trčali godinama, možda od srednje škole i što jednostavno nemate kondicije za duge maratone. Upravo zato vam donosimo plan kako da se od totalnog neaktivca pretvorite u vrhunskog trkača rekreativca!

1 nedelja: trčanje 1min; hodanje 90sec x8
2 nedelja: trčanje 2min; hodanje 1min x7
3 nedelja: trčanje 4min; hodanje 1min x6
4 nedelja:trčanje 6min; hodanje 2min x4
5 nedelja:trčanje 9min; hodanje 2min x3
6 nedelja: trčanje 12min; hodanje 1min x3
7 nedelja: trčanje 15min; hodanje 1min x2
8 nedelja: trčanje 30min x1

Napomena: Nedeljno ponoviti 3-5 puta.

уторак, 24. фебруар 2015.

Čorba od sočiva sa šargarepom


Čorba od sočiva sa šargarepom

SOČIVO, leča (Lens culinaris) – pljosnatog je oblika, braon ili zelenkaste boje (postoje i vrste crvene, žute i narandžaste boje koje se za vreme kuvanja pretvaraju u kašu). 100 g suvog sočiva ima 314 kalorija. Sadrži 23,1 g proteina, 52,8 g ugljenih hidrata, 1,1 g masti. Od minrerala su zastupljeni: kalijum, fosfor, sumpor, kalcijum, magnezijum, gvožđe. Sadrži vitamine: karotin (provitamin A), B1, B2, nijacin i vitamin C (posebno je povećan u klicama).

Sočivo sadrži uglavnom nerastvorljiva vlakna. Sočivo crvene, narandžaste ili žute boje pre kuvanja se potapa u vodi, a kuvanje traje od 25–45 minuta zavisno od vrste. Zeleno i braon sočivo pre kuvanja ne drži se potopljeno u vodi. Kuva se 60–90 minuta i ne raspada se prilikom kuvanja. Koristi se za supe ili pljeskavice.

Sastojci  za čorba od sočiva sa šargarepom
Potrebno je:

1 glavica crnog luka
3 veće šargarepe
2 srednja korena peršuna
2 čena belog luka
300 g sočiva
2 lista lovora
1 goveđa kocka za supu
1 kašika suvog biljnog začina
po ukusu so
po potrebi voda
5 kašika paradajz sosa

Priprema
1
Sočivo naliti vodom ostaviti 1-2 sata, zatim staviti u toj vodi da vri i ocediti. Crni i beli luk iseći na sitno, 1 šargarepu narendati, preostale 2 preseći na pola i iseći na komade, peršun iseći na kolutove.

2
Prodinstati crni luk dodati rendanu šargarepu dinstati nekoliko minuta, zatim dodati beli luk, šargarepu i koren peršuna. Naliti vodom dodati list lovora i kuvati. Kad omekša dodati suvi biljni začin, kocku za supu, paradajz sos i kuvati još nekoliko minuta.

Prijatno

Izvor zdravisaveti.com

Preosetljivosti zuba i lečenje


Preosetljivosti zuba i lečenje

Preosetljivost zuba predstavlja pojavu oštrog, kratkotrajnog bola koji se javlja usled temperaturnih, dodirnih, hemijskih i sličnih nadražaja. Preosetljivost zuba (hipersenzitivni dentin) je patološko stanje kod kojeg je eksponirani dentin (tkivo zuba koje se nalazi ispod gleđi i cementa zuba u čijem središtu je zubna pulpa) vitalnog zuba osetljiv na mehaničke, osmotske, hemijske ili termičke nadražaje.

Kako možemo sprečiti ovu pojavu?

Grubo pranje zuba

Ponekad do preosetljivosti dolazi zbog pregrubog pranja zuba ili korišćenja neodgovarajuće četkice. Agresivnim četkanjem nanosite bol desnima koje mogu početi da se povlače. Kada se zaštitni sloj cakline uništi ili se granica desni povuče, zubno tkivo ispod cakline (dentin) postaje mekano i ogoljeno. Denitn se nadovezuje na živčanu unutrašnjost zuba, pa ako je ona nezaštićena, osjećamo bol jer je živac podložniji utjecajima. Najjednostavnije rešenje bi bila promena četkice i nežniji pokreti.

Kisela hrana i sokovi

Kombinacije kiselih sastojaka iz hrane i pića, kao i šećera, oštećuju caklinu ili zubno tkivo koje se nalazi ispod nje. Kada je caklina oštećena, bakterije, koje se hrane šećerima iz hrane, lakše prodiru do zuba i uzrokuju štetu. Ako su putevi do živaca slobodni, bol vam mogu nanijeti i kiseli krastavac, rajčica, limun, pa čak i kivi. Rešite problem jednostavno: jedite hranu koja vam ne zadaje bol!

Izbeljivanje zuba

Iako svi žudimo za bisernim zubima, proces dugotrajnog izbeljivanja može ostaviti posledice. Pasta za izbeljivanje koja se bazira na peroksidu može, također, uzrokovati preteranu osetljivost zuba. Čuvajte boju svojih zuba tako što nećete pušiti cigarete, preterano konzumirati gazirana pića, kafe i čajeve. Perite ih nakon svakog obroka.

Periodontalne bolesti

Korijen zuba sadrži stotine sićušnih cevčica koje vode do živčanih završetaka zuba. Koren zuba se skriva duboko ispod zaštitnog sloja tkiva desni, pa ako imate neku periodontalni bolest, desni će se povlačiti dalje od zuba i koren učiniti ranjivim. Redovita oralna higijena uključuje četkanje zubi najmanje dva puta dnevno, čišćenje zubnim koncem, upotrebu interdentalne četkice i redovne posete stomatologu.

Ako su Vam zubi preosetljivi (reaguju na hladno i toplo ) u trajanju više od nedelju dana najbolje je posetiti stomatologa kako bi on procenio stepen hipersenzitivnosti. Pre nego što preuzmete stvar u svoje ruke, najbolje je potražiti savet stručnjaka radi postavljanja pravilne dijagnoze i stepena oštećenja.

Pažljivo saslušajte savete Vašeg stomatologa
Izvor Vasstomatolog.net

понедељак, 23. фебруар 2015.

Ublažite bolove u leđima od sedenja

 

Ublažite bolove u leđima od sedenja

Ako svakodnevno provodite mnogo vremena sedeći, rizikujete da ugrozite svoje zdravlje, pa je održavanje pravilnog sedećeg položaja ključno! Takođe, obavezno se potrudite da s vremena na vreme napravite pauzu i protegnete noge... 

Predugo sedenje izaziva skraćenje i napetost mišića u donjem dijelu leđa i zdjelici, a nepravilan položaj izazvat slabljenje mišića abdomena i istezanje i slabljenje mišića stražnjice (gluteus).


Evo što trebate učiniti kako biste se oslobodili napetosti i bolova:

 

1. Sedite i naslonite se na stolicu. Ako ne možete se naslonite, poduprite donji dio leđa manjim jastukom ili urolane ručnikom. Ne naslanjajte se naprijed, sjedeći na rubu stolice. Ovo će izazvati izvijanje donjeg dijela leđa, padanje glave naprijed i savijanje ramena u kružni položaj.

2. Opustite ramena, postavite ruke sa strane, blizu tijela. Neka vam laktovi budu savijeni pod kutom od 90 stupnjeva.

3. Držite glavu pravo, izravno iznad kralježnice tako da ona služi kao prirodni oslonac. Istegnite teme glave prema stropu i blago uvucite bradu. Održavajte gornji dio leđa i vrat u pravilnom položaju tako što ćete zabaciti ramena unatrag i uvući trbuh za oko 20 posto.
  1. Oslonite stopala na pod i postavite noge tako da vam se koljena nađu u istoj (horizontalnoj) ravnini s kukovima. Ako je potrebno, postavite stoličicu ili neki drugi potporanj.
    Neki razlozi za bolove u leđima su očigledni: pogrešno ste se savili kada ste podizali mališana ili neki drugi teret, ceo dan ste igrali fudbal.... prvi put posle dve decenije.

недеља, 22. фебруар 2015.

ZA SAVRŠEN TEN


ZA SAVRŠEN TEN: Čudotvorna mešavina sode bikarbone i limuna

EasyMashedPotato640-620x350

Pored brojnih preparata koji su nam dostupni po parfimerijama i apotekama, a i raznih “recepata” okačenih na itnernetu, umemo da potpuno dignemo ruke od bilo kakvog tretmana, jer, prosto, ne znamo šta da odaberemo. Mi savetujemo – vratite se prirodi!
 
Manite se špecija i mazalica punih kojekakvih dodataka, nego sami napravite čudotvornu mešavinu sode bikarbone i limuna i neka vam ten bude kao bebina guza.
 
Sve što je potrebno je:
Pola limuna (iscedite ga tako da ne ostane ljuskica, već da dobijete čist limunov sok)
Kašičica sode bikarbone

Ceo proces izgleda ovako:

-Umijte se mlakom vodom (ne mora nužno i sapunom)
-Na mokro lice i mokrim prstima utrljajte sodu bikarbonu. Gledajte da je utrljate po celom licu, a naročito na kritične regije (gde vam je koža osetljivija, imate bubuljice ili crvenilo)
-Pustite da soda odstoji na licu između 5 i 10 minuta dok ne osetite blago zatezanje
- Pošto je prošlo 10ak minuta, isperite sodu mlakom vodom i obrišite lice peškirom
- U limun koji ste prethodno iscedili (pretpostavljamo da ste ga iscedili u neku šoljicu), umočite tufer ili komad vate, tako da lepo upije limunov sok
- Tapkajte limunov sok po celom licu. U početku će malo peći, ali to je normalan proces i nemojte da se zabrinete
 
Pošto ste potrošili sav limunov sok, ostavite lice da upije i ne ispirajte.
Kada je lice upilo limun i peckanje minulo, pređite tuferom ili komadom vate preko lica, ali vatu prethodno natopite bebi uljem ili kremom koja odgovara vašoj koži.
 
Najbolje bi bilo da ovo radite uveče, kako bi koža “prespavala” i regenerisala se. Ako “proces” obavljate ujutru, posle toga stavljate šminku i izlazite napolje gde ima puno prljavštine, pa i neće biti baš puno efekta.
 
Ovu masku stavljajte ne više od jednom nedeljno, jer je prilično agresivna i delotvorna.
Videćete kako vam sve one sitne tačke koje osećate pod prstima na licu, a i druge nepravilnosti vremenom, polako, nestaju. -

среда, 18. фебруар 2015.

Glog za zdravo srce


Glog za zdravo srce
Pravi izbor za kardiovaskularne tegobe

Nema bolje biljke u lečenju bolesti srca i krvožilnog sustava od gloga. Ta biljka iz porodice ruža primenjuje se za lečenje srčanih oboljenja, te za sprečavanje srčanog udara. Čajevi i ostali pripravci od gloga pravi su izbor za kardiovaskularne tegobe jer sadrže aktivne tvari koje povećavaju snagu srčanog mišića, ublažavaju simptome angine pectoris i poremećaje srčanog ritma.Glog ima umirujući učinak i na središnji živčani sustav, pa se preporučuje kod nervoze, stresa i nesanice. Učinkovit je i kod slabe cirkulacije i bolova u nogama, kod ateroskleroze, te kod klimakteričnih tegoba.

Sprečava infarkt

Plodovi crvenog gloga upotrebljavaju se kao preventivni lek kod rizika od kardiovaskularnih bolesti. Glog sprečava infarkt. Svi koji imaju problema s previsokim tlakom, žele se zaštititi od opasnosti visokog kolesterola i začepljenja žila te svi koji pate od srčanih kriza, svakako trebaju u kućnu ljekarnu uključiti preparate od gloga. Prihvaćen je kao siguran i učinkovit tretman u ranim fazama srčanih bolesti, te kao delotvorna terapija kod već kasnijih stadija bolesti.

Preporučuje se nakon srčanog udara, budući da povećava prokrvljenost krvnih žila. Pospješuje aktivnost i bolju prehranu stanica srčanog mišića. Osobito dobro djeluje na tzv. umorno srce kod starijih osoba te kod osoba koje su imale infarkt, pa bi svatko iznad 50 godina trebao povremeno uzimati tinkturu gloga.
Francuski znanstvenici potvrdili su 1995. godine da glog jača srce, potiče njegov pravilan rad, poboljšava dotok krvi u srce, jača srčani mišić, a opuštanjem mišića s prirodnim refleksom smanjuje krvni tlak. U SAD-u glog se može naći u preparatima za jačanje kapilara i krvnih žila, te u sredstvima za poticanje metabolizma i mršavljenje.

Što glog sadrži

Glog sadrži aktivne tvari s antioksidativnim djelovanjem. Za liječenje se upotrebljavaju dvije vrste gloga, crveni i bijeli glog. Glog u značajnoj mjeri sadrži flavanoide, amine (tiramin), proantocijanide, steroidne saponine, triterpene, tanine, topivu celulozu, karotenoide, kolin, probavne enzime, vinsku i limunsku kiselinu, vitamine C, K, E. Sadrži makroelemente: kalcij, kalij, željezo, mangan, te mikroelemente: magnezij, bakar, cink, molidben, krom, aluminij, selen, nikal, jod i bor.

Plodovi sadrže eterično ulje, tanin, saponin, glikozide i fruktozu te u znatnim količinama kalij, natrij, kalcij i soli fosforne kiseline. Glog je u homeopatiji našao svoje mjesto nakon što je o njemu pisao poznati Wilmar Schwabe, i uvrstio ga u svoju knjigu, od tada se više počelo i govoriti o glogu kao lijeku za srce te istraživati njegovi učinci.

Ostale blagodati gloga

Ova čudotvorna biljka potiče cirkulaciju, te protok krvi kroz cijelo tijelo, održava srce, vene i arterije zdravima. Glog djeluje polagano i zato ga je potrebno duže uzimati – tokom dana češće, u manjim količinama. Glog se smatra jednom od  biljaka koje imaju iznimno učinkovito smirujuće djelovanje. Dokazano pomaže kod teškoća sa spavanjem, tjeskobe, kod umora, nervoze, šuma u ušima. Pomaže i kod mršavljenja, budući da potiče izbacivanje viška vode iz organizma, pa se primjenjuje i u borbi s celulitom. Glog jača vezivno tkivo u zglobovima. Štiti od djelovanja slobodnih radikala i sprečava bolesti krvnih žila poput arterioskleroze.

Primarno crveni glog djeluje na kongestiju srca, sekundarno djeluje na anginu pectoris (blaži oblik), kardiomiopatiju te na srčane aritmije i tahikardije. Zbog umirujućeg djelovanja crveni glog može se upotrebljavati i kao sedativ te kod iznenadnih aritmija srca, te kod reumatoidnog artritisa.

Biljna ljekarna

Crveni glog se u ljekovite svrhe može kombinirati i s drugim biljkama, na primjer, s ginkom za moždanu cirkulaciju, s kamilicom, listom masline, imelom i češnjakom za nervozu srca i nepravilan puls, a u kombinaciji s hmeljom, valerijanom i matičnjakom pomaže kod smirenja.

Pripravci od glogaPripravci su brojni, kapi, tinkture, sirupi i ekstrakti od gloga, kao i sušene bobice. Može se upotrebljavati čaj od sušenih cvjetova i listova, ali i tinktura, i to par kapi sa žličicom meda. Gotovo svi su dijelovi gloga ljekoviti, plodovi, tj. gloginje, cvjetovi, lišc´e, pa čak i korijen. Podjednaku važnost kod uklanjanja srčanih smetnji imaju i crveni i bijeli glog. Prije upotrebe pripravaka od gloga treba potražiti savjet liječnika. Glog se, međutim, ne preporučuje trudnicama i dojiljama.


Kapi od cveta i lista gloga

20 grama suhih, usitnjenih cvjetova i listova preliti s 200 grama 70- postotnog alkohola. Povremeno promiješati i nakon 3 tjedna tekućinu ocijediti i profiltrirati. Piti dvaput dnevno 20 kapi s malo tekućine. Ove kapi djeluju preventivno, ali i kao pomoćna terapija kod bolesti krvožilnog i živčanog sustava.

Čaj od cvetova i listova

1 čajnu žlicu suhih, usitnjenih listova i cvjetova preliti s 2,5 dL vrele vode i procijediti nakon 15 minuta. Piti 2 do 3 šalice čaja tijekom dana, najbolje gutljaj po gutljaj.

Čaj od gloginja
 
Čajnu žlicu suhih, nagnječenih plodova močiti oko 4 sata u vodi, a nakon toga prokuhati. Piti dve šalice čaja tokom dana kod bolesti srca i krvnih žila. Gloginje su plodovi gloga, crvene boje, vrlo su ljekovite i zdrave. Prava su riznica vitamina. Sadrže dosta C vitamina, provitamin A, limunsku i vinsku kiselinu, šećere i mnogo pektina, zbog čega su pogodni za pripravljanje pekmeza, marmelada i džemova.

Liker od gloga

Plodovi gloga se melju i stave u staklenu bocu sa širokim otvorom pa se zaliju rakijom. Na dvije litre ove smjese doda se 20 – 30 listića matičnjaka koji daju likeru posebnu aromu. Boca se zatvori i ostavi se najmanje osam tjedana na suncu. Sadržaj se zatim procijedi, zasladi prema ukusu prirodnim medom i razrijedi crnim vinom.

Sirup od gloga

U blender stavite kilogram bobica gloga, prelijte vodom tako da doseže 2,5 cm iznad bobica. Izblendajte i ostavite stajati 24 sata. Stavite na laganu vatru, a kada počne lagano ključati, ostavite neka se kuha lagano pola sata. Ugasite vatru i pustite da odstoji još pola sata. Procijedite tekućinu i kada se ohladi, stavite je u hladnjak. Bobice izblendajte dodajući im novu vodu.

Zatim ih opet jednako kuhajte pola sata i ostavite da stoje još pola sata. Dobro procijedite kroz krpu, da bude što gušće. Taj sok pomiješajte s prvotno iscijeđenim. I zatim ga kuhajte na laganoj vatri dok ne ostane četvrtina mješavine. Ulijte u sterilizirane boce i uzimajte 6 do 12 žlica dnevno. Rok trajanja je neograničen.

уторак, 17. фебруар 2015.

Juneće šnicle sa povrćem

 

Juneće šnicle sa povrćem



Danas ću vas naučiti kako da spremite juneće šnicle s povrće.Jedno od mojih omiljenih jela.
Sa ovim jelom možete eksperimentisati i možete na 100 načina a sve zavisi i šta imate u svom špajzu.
Ukusne šnicle u paradajz sosu sa krompirom. Jednostavno jelo za koje je potrebna jedna šerpa.

Sastojci

  • 500 gr junećih ili telećih šnicli
  • 3 krompira
  • 1 luk
  • 1 mrkva
  • 200 ml paradajza iz tetrapaka
  • maslinovo ulje
  • so, biber

Priprema

  • 1. Izrežite luk i šargarepu pa popržite na maslinovom ulju.
  • 2. Dodajte krompir rezan na kriške i podlijte sa malo vode.
  • 3. Kuvajte 15-ak minuta pa dodajte istucane posoljene šnicle i paradajz iz tetrapaka.
  • 4. Po potrebi polijte vodom i kuvajte dok meso ne omekša.
  • 5. Ostavite da se sos zgusne i servirajte.

Uživajte u jelu i pogledajte i naše ostale recepte. Prijatno!

понедељак, 16. фебруар 2015.

Limun dijeta



Limun dijeta
Ako želite se kilogrami tope, a vaš organizam oslobodi nagomilanih otrova idealno rješenje je limun dijeta.


Ubrzan tempo života, posao, briga o deci, kući, obitelji, viđanje s prijateljima i još milijon sitnih obavezica sa strane ne ostavlja ženama dovoljno prostora da se brinu o vlastitom zdravlju. Brza ili instant hrana, koja je automatski enzdrava, često je jedini izbor, što ostavlja traga na koži, kosi, ali i vagi, naravno. Unatoč tome što ponekad žene i posjete kozmetičarku ili sebi priuštiti frizera, manikira, zaborave da se posvete zdravijoj i uravnoteženoj prehrani, i što je još važnije – detoksikaciji organizma!

Zato je limun dijeta, u svijetu poznata i kao “Master Cleanse Diet”, savršen način oporaviti svoj ​​organizam. Limun dijeta je jednostavan, brz i pristupačan način čišćenja organizam od toksina, a samim tim i vraćanja potrebnog elana telu. Akcenat u čitavoj dijeti je na sjajnom soku od limuna koji će vašem organizmu vratiti stari “sjaj”!

Sastojci za “magični” napitak od limuna i primer jelovnika

Potrebno za sok od limuna: 2 žličice sveže iscijeđenog limunovog soka 0,2 žličice meda, 1/10 žličice tucane ljute papričice, 1/2 čaše vode

Uz ovaj napitak naravno morate povesti računa io prehrani. Primer jelovnika za jedan dan:

Doručak: Zdjela zobenih pahuljica bez šećera, čaša vode s limunom


Ručak: Domaća juha i jedna porcija kuhane piletine, čaša vode s limunom
Užina: cinijice voća, čaša vode s limunom
Večera: Porcija grilovane piletine ili ribe, čaša vode s limunom

Prednosti dijete

Sok od limuna bogat je izvor limunske kiseline koja pomaže pri jačanju imuniteta. Prirodni šećeri koji se nalaze u ovom napitku podižu razinu energije, dok ljuta papričica jeluje kao stimulans za brži metabolizam, što rezultira bržim gubljenjem kilograma. Već nakon tjedan dana osjećat ćete se bolje i poletnije, a vaše tijelo biće oslobođeno toksina, i samim tim spremno na borbu sa bolestim i virusima koji nastupaju u zimskom peirodu.

Moguće nuspojave

Konzumiranje prevelikih količina vode sa limunom može i naškoditi. Naime, zbog čestog kontakta limunske kiseline sa zubima može doći do erozije istih i preosjetljivosti na niske ili visoke temperature. Također, limunska kiselina poznata je kao dobar diuretik, pa morate nekako nadoknaditi gubitak tekućine običnom vodom.



недеља, 15. фебруар 2015.

Kako ukloniti neprijatan miris cigara u kući?

 

Kako ukloniti neprijatan miris cigara u kući





Pušenje u zatvorenom prostoru ostavlja neugodan miris koji se zavlači u odeću, zavese ili nameštaj. Pokušajte sa ovih nekoliko jednostavnih trikova da se rešite neprijatnih mirisa duvana.



Sirće ili ugalj

Ugalj i sirće upijaju i neutralizuju neprijatne mirise. U nekoliko posuda naspite malo vinskog sirćeta ili stavite komadiće aktivnog uglja te postavite u prostoriju u kojoj se puše cigarete. Ako imate decu ili kućne ljubimce, posude stavite na nedostupno mesto,

Parfem


Poprskajte malo parfema po hladnoj sijalici. Kada se svetlo upali i sijalica ugreje, prostorijom će se proširiti prijatan miris koji će barem delimično prikriti dim cigarete.

Omekšivač za odeću


Ako osetite da su vaši modni dodaci poput rukavica, kape ili šala upili miris cigarete, a planirate ih nositi, tokom sledećeg dana ostavite ih sat vremena na otvorenom neka se provetre, a nakon toga stavite ih preko noći u plastičnu kesicu, zajedno sa omekšivačem u obliku maramica ili mirisnim kesicama za ormar.


Pesak za mačke


U pepeljaru naspite malo običnog ili još bolje mirisnog peska za mačke. On će potpuno ukloniti neprijatni miris opušaka, a i lakše ćete očistiti pepeljaru.

Soda bikarbona

Uveče pre spavanja pospite sodu bikarbonu po tepihu, ugaonoj garnituri i ćoškovima prostorije u kojoj se pušilo. Ujutru usisajte.


субота, 14. фебруар 2015.

Kako da zaustavite kašalj?

 

Kako da zaustavite kašalj



Čaj od crnog luka i beli slez su poznati narodni recepti, koji pomažu u zimskim mesecima.
 
Čajevi, sirupi i drugi biljni preparati su moćni prirodni lekovi protiv kašlja. Uzrok tome može da bude prehlada, grip, astma, alergije, pušenje, oslabljeno srce, čak i karcinom pluća. Lekari ističu da je važno da se otkrije šta dovodi do nadražaja, ali prirodni preparati pomoći će da se stanje ublaži ili čak potpuno uklni tegobe.

Čaj od crnog luka je jedan od najstarijih tradicionalnih lekova. Lako se priprema: operite tri glavice srednje veličine i sa ljuskom isecite na četiri jednaka dela. Kuvajte u 1 l vode dok trećina tečnosti ne ispari. Nakon toga bacite luk, a čaj pijte tokom dana, polako, u gutljajima. Ako ne volite ukus crnog luka, skuvajte u pola litra vode šaku ljuski od luka 10-ak minuta, procedite i pijte po želji, a dnevno možete i nekoliko šolja.

Žalfija u mleku je proveren lek u narodnoj medicini. Sprema se tako što se pola kašičice žalfije sipa u šolju ključalog mleka da vri tačno tri minuta. Nakon toga doda se kašičica svinjske masti i pola kašičice sode bikarbone. Sadržaj se promeša i pije u malim gutljajima, tokom dana može do tri šolje, ali uvek sveže pripremljene.

Smeša od lovorovog lista
se sprema tako što se u 1/2 l vode doda 150 g šećera i sačeka da provri. Tada se doda 10 listova lovora i kuva još 30 minuta. Zatim se lovor izvadi, a sirup sipa u teglicu ili šolju. Uzima se po potrebi, odnosno kada dođe do napada kašlja.

Beli slez umiruje nadraženu sluzokožu gornjih disajnih puteva. Čaj se priprema tako što se 10 g usitnjenog korena prelije sa 1,5 dl prokuvane ohlađene vode. Posle dva sata se procedi, a zatim pije gutljaj po gutljaj.

Pomorandžin sirup takođe je veoma efikasan kod upornog i suvog kašlja. Prvo se kora jedne pomorandže dobro opere vodom i sodom bikarbonom, zatim se voćka sitno isecka sa korom i pospe šećerom (po ukusu), a zatim prelije sa 1 dl vode i kuva na pari oko 30 minuta. Kada naiđe napad suvog kašlja, uzmite jednu kašiku ovog sirupa.

Šargarepa i med sprečavaju kašalj, a da bi se postigao željeni efekat, preporučljivo je dnevno uzimati od tri do četiri kašike. Za pripremu sirupa je potrebno očistiti i iseći na kolutove 500 g šargarepe, sipa se voda koliko da prekrije povrće i kuva dok ne omekša. Zatim se ispasira viljuškom ili u blenderu, a voda u kojoj se kuvala se ostavi da se prohladi, pa doda 3,4 kašike meda, promeša i sjedini sa šargarepom. Čuva se u zatvorenoj staklenoj posudi na hladnom mestu.

Smokve u mleku pomažu čak i kod bronhitisa. Potrebno je da 100 g suvih smokava potopite u dve šolje vrelog mleka i ostavite da odstoji na niskoj temperaturi oko 15 minuta. Pije se pola šolje dva do tri puta u toku dana. 
 

петак, 13. фебруар 2015.

Prirodne namirnice koje pomažu protiv bora

 

Prirodne namirnice koje  pomažu protiv bora



Borovnice potiču proizvodnju kolagena i jačaju elastičnost kože, dok losos i acai bobice obiluju omega-3 kiselinama koje pomažu u zadržavanju vlage.


Borovnice

Voda, kreme na bazi retinola, izbjegavanje sunca kad je ono najjače i dobra prehrana najbolje kožu štite od preuranjenog starenja, slažu se dermatolozi. U dnevni jelovnik preporuča se uvrstiti borovnice koje su osim za moždane vijuge dobre i za kožu. One obiluju polifenolom, antioksidansima koji čuvaju elastičnost kože, potiču proizvodnju kolagena i ublažavaju bore.

Losos

On je bogata omega-3 masnim kiselinama koje sprečavaju crvenilo i natečenost te isušivanje kože. Suha koža lakše puca zbog čega se i bore pojave prije vremena. Preporuča se jesti losos najmanje dva puta tjedno.

Soja

Redovito jedenje soje smanjuje pojavu sitnih bora oko očiju, potvrdila su istraživanja. Već nakon šest mjeseci redovitog konzumiranja ispitanici su primijetili prve promjene, a osim bora, soja je ublažila i tamne podočnjake.

Kelj

Ovo povrće obiluje luteinom koji pomaže koži u boljoj proizvodnji kisikom i vitaminom A koji sprečava preuranjeno starenje te poboljšava tonus kože. Odličan je izbor za svaki dan jer ga se može dodati varivima, salatama.

Nar ili šipak

On sadrži sastojke koji se uspješno bore s borama. Elaginska kiselina sprečava djelovanje slobodnih radikala koji uništavaju kožu, punikalagin potiče proizvodnju kolagena i vitamin C, koji kožu štit od oštećenja od sunca.

Mrkva

Ona pomaže u “peglanju” bora i idealna je za suhi tip kože. Mrkva obiluje vitaminima A i C koji sprječavaju oštećenja od slobodnih radikala, a draži i bioflavonoide koji pomažu u duljem zadržavanju vode u koži.

Acai bobice

One imaju dvostruko više antioksidansa od borovnica i sadrže omega-3, omega-6 i omega-9 kiseline koje djeluju protuupalno. Te kiseline vlaže kožu i sprečavaju neno isušivanje te jačaju mišićno tkivo čime se smanjuje rizik od bora.

Kako da provedete 8 sati na štiklama?



Kako da provedete 8 sati na štiklama?

Uskoro nameravate da provedete 8 sati na nogama i to u štiklama? Hrabra ideja, ali nije nemoguća. I to uz pomoć sledećih saveta!

Špartanje s jedne revije na drugu, iz jednog šoping mola u drugi, s jedne žurke na drugu, treću…, možda zvuči uzbudljivo ali iziskuje neverovatno strpljenje jer revije nigde ne počinju na vreme, u šopingu je uvek ludnica, a koliko se sećamo klubovi retko koji imaju stolice, zar ne?!

Međutim, ukoliko nameravate da na nogama provedete duže vreme, daleko bitnije od strpljenja je model udobnih i kvalitetnih cipela u kojima ćete uspeti da izdržati tih 6, 7, 8 sati.
 Kako bismo vam olakšali jednu takvu avanturu, donosimo vam sledećih 7 saveta koji će vam pomoći da dan na nogama provedete bez bola i žuljeva.

# Četvrtasta, debela i stabilna peta je uvek dobar izbor!

Slažemo se da je stileto najelegantniji model ženskih cipela, ali je takođe vrlo neudoban za duži period jer po običaju dolazi u paru sa tankom, seksi štiklom. Zato je preporučljivo da obujete neki model koji ima stabilnu, četvrtastu petu koja će vam pružiti i estetsku i praktičnu stranu.

# Platforma je takođe dobra ideja!

Platforma nalik četvrtastoj peti i tanjoj ali nižoj spada u modele koje možete da nosite jer smanjuju nagib stopala koji stvara pritisak i teskobu osobi koja je nosi. Takođe su idealan izbor ukoliko želite da se podignete a da imate udobnu cipelu.  

# Nosite cipele koje imaju kaišiće ili prekrivaju članak

Sandale i cipele koje imaju kaišiće pretenduju da vam nogu drže u kontroli, odnosno u njima vam noga manje pliva u kalupu što po običaju izaziva plikove.

# Preobujte se u drugi par

Kao što imate običaj da na svadbu ponesete baletanke, tako možete i na celodnevni ili celovečernji program na nogama da ponesete rezervni par u koji ćete se preobući kada vam se noge umore u prvim ili kada prosto osetite bol u nogama. Nov par cipela će vam dati priliku da odmorite malo stopalo.

# Prebacujte težinu čas na jednu, čas na levu, čas na desnu stranu

Prema Jamuni Zejk koja važi za eksperta u sferi cipela ukoliko dok stojite prebacujete težinu na desnu ili levu stranu ne oslanjajući se na celo stopalo već na njegovu ivicu uspećete dugo da izdržite na nogama stojeći.

# Investirajte u dobre, kvalitetne cipele

Kvalitetne cipele po pravilu su one koje imaju stabilnu petu, udoban kalup i prvoklasnu izradu koja je osmišljena tako da vam dotični model traje na duže staze. Zato čak i ako treba da potrošite više od standardne cene, imajte na umu da ćete te cipele nositi nekoliko sezona. One su prosto napravljene da budu što prijatnije za nogu.

# Radite vežbe sa stopalom dok stojite ne bi li odložili ili smanjili bol

Kada kažemo vežbe onda mislimo da s vremena na vreme težinu i pritisak prebacujete s pete na prste, kao i da spuštate stopalo i podižete ga ne bi li rasteretili težinu stopala i bar malo odmorili određene tačke na njemu. 

уторак, 10. фебруар 2015.

Slanina može da nam pomogne da se rešimo nagomilanih kilograma!


Slanina može da nam pomogne da se rešimo nagomilanih kilograma!

Zapažanja nutricionista ukazuju da je ova namirnica nepravedno na lošem glasu i da zapravo može da nam pomogne da se rešimo nagomilanih kilograma.

Većina nas kad ugleda slaninu dolazi u iskušenje da je kupi slatko je pojede.

Slanina nam daje energiju i sitost, ali često izaziva i grižu savesti zbog straha od masnoće i moždanog udara.

„Međutim, morski plodovi sadrže više holesterola od slanine”, kaže nutricionista i dijetetičar Milka Raičević, objavljuje RTS.

O tome treba razmisliti pre nego što ovu namirnicu optužimo da je krivac za višak holesterola, triglicerida i razne zdravstvene probleme.

„U slanini ima samo dva odsto loših nezasićenih masti, a mononezasićenih masnih kiselina ima tri puta više nego što ih ima u morskim plodovima“, istakla je Milka Raičević.

Neobična je i preporuka ovog dijetetičara da je slanina korisna čak i za one koji drže dijetu.
„Naš organizam je kompjuter. On zna kako se namučio da sačuva tu masnoću. Sledeći put kada krenete na dijetu, on lageruje, skuplja, ne dozvoljava da se to lako pusti iz organizma“, naglasila je Raičevićeva.

Međutim, važan je način pripreme.

„Kada kuvate slaninu, izbacite početnu masnoću. Lakše možete termički obraditi slaninu kada je prosušite“, objašnjava Raičevićeva.

Ipak nemojte preterivati sa konzumiranjem slanine a pogotove ne ove sa slike:)

Crni pasulj i kako ga spremiti

 

Crni pasulj i kako ga spremiti



Crni pasulj, možda ne toliko rasprostranjem kod nas, naročito ne kao beli, dobar je za digestivni sistem, posebno za debelo crevo. Pun je hranljivih vlakana, vitamina B9 i B1, proteina, gvožđa, magnezijuma i fosfora. Pored korisnog sastava, svakako je zanimljiv i na oko, a malo promene kolorita u tanjiru nije na odmet.
Pun je snažne kombinacije proteina, vlakana, vitamina i minerala koji pomažu ljudima da ostanu zdravi, ili da se bore protiv postojećih bolesti.


Vreme pripreme sastojaka: 10  minuta; vreme kuvanja: 35-120 minuta; broj porcija: 8.

Za ovo jelo će vam trebati:
  • 2 čaše suvog crnog pasulja
  • 2 čaše paradajza seckanog na kockice
  • 2 čaše seckanog crnog/crvenog luka
  • 1 čaša seckanog celera
  • 3 kašike sitno seckanog belog luka
  • 2 kašike maslinovog ulja
  • 2 kašike meda ili žutog šećera
  • 1 kašičica aleve paprike
  • 1 kašičica kima (opciono)
  • 1/2 kašičice cimeta
  • sveži listići majčine dušice sa 4-5 grančica
  • so i biber prema ukusu
Ovi sastojci obećavaju! A sada priprema:
BITNO pre pripreme! Natopiti pasulj preko noći, minimum 6 sati, u 6-8 čaša vode.
  1. Nakon što se pasulj natopio, procedite ga i isperite. Ugrejte veliki lonac na srednjoj temperaturi.
  2. U lonac dodajte ulje i propržite crni/crveni luk, celer i beli luk oko 4 minuta; dodajte paradajz i kuvajte još 2 minuta.
  3. Dodajte isprani crni pasulj, majčinu dušicu, alevu papriku, kim i cimet.
  4. Dodajte vodu i med, povećajte temperaturu i pustite da se krčka pokriveno 1.5 – 2 sata, povremeno promešavši.
  5. Dodajte još vrele vode po potrebi; dodati so i biber prema ličnom ukusu.
Drugi način je kuvanje u ekspres loncu, pri čemu se pasulj takođe prethodno natapa, ali se svi sastojci zajedno stavljaju u lonac i tako kuvaju na jakoj vatri oko 35 minuta. Jedino se so i biber dodaju na kraju kada je gotovo.

Ovo jelo se, naravno, može kombinovati sa ostalim receptima koje smo vam ponudili u sklopu serije tekstova o unapred pripremljenim obrocima.

Crni pasulj je prepun hranljivih materija, kao što su molibden, skup hemikalija neophodan za normalno zdravlje, pun je vitamina B9, vlakana, triptofana (esencijalna aminokiselina u ljudskoj ishrani), mangana, proteina, magnezijuma, vitamina B1, fosfora i gvožđa. 

Ukus i hranljivost su zagarantovani! Prijatno!


субота, 7. фебруар 2015.

Med je jedinstven proizvod prirode

 

Med je jedinstven proizvod prirode


Zahvaljujući svome iznimnom sastavu, od davnina se smatra svetom hranom i jednim od najvažnijih prirodnih lekova za liječenje širokog spektra bolesti.

U grobnici faraona Tutankamona pronađene su posude s još jestivim medom stare preko 3000 godina.

Za vrijeme ratova Grci i Rimljani su koristili med kao sredstvo za jačanje i liječenje organizma te brže zacjeljivanje rana.

Med se koristio i u religiozne svrhe kod štovanja bogova, za balzamiranje preminulih, a dugo u povesti upotrebljavao ga je isključivo bogati sloj društva jer je bio skup.

Za dobivanje ove zlatne guste tekućine zaslužne su pčele, koje procesom pretvorbe slatkog cvjetnog nektara proizvode med raznih boja, okusa, mirisa i sastava.




Kako nastaje med



Pčele skupljaju nektar, pri čemu već počinje proces pretvorbe prirodne šećerne otopine biljaka u med.

Tokom skupljanja nektara, pčela ga miješaju sa sokovima iz svojih žlijezda i organa za probavu.

Zatim pčele-skupljačice predaju taj nektar mlađim pčelama, koje ga slažu u ćelije saća, te nastavljaju proces prozračivanja nektara.

Istodobno sokovima iz žlijezda započinju razgradnju saharoze na grožđani (glukoza) i voćni šećer (fruktoza).

Nadalje, procesom sazrijevanja meda u saćama, prvotna količina vode koja varira između 40-50% se smanjuje na 20% vode, što označava dozrio med.

Pčele tada zatvaraju ćelije saća tankim slojem voska.

Dobiveni med je mješavina niza organskih kiselina, aminokiselina, enzima, peludnih zrnaca, eteričnih ulja, flavonoida, vitamina i minerala te drugih vrijednih sastojaka.

Šećeri sadržani u medu su fruktoza (oko 41%), glukoza (34%), te saharoza (1-2%).

Od vitamina med sadrži B1, B2, B5, B6, C, D, E, K, a od minerala - natrij, kalij, kalcij, fosfor, magnezij, željezo, cink, jod, bakar, krom i selen.

Med je izniman je izvor energije jer predstavlja lako probavljivu visokokaloričnu hranu koja je ujedno i zdrava alternativa bijelom šećeru.



Lečenje medom



Lečenje medom naziva se apiterapija, a popis njegovih ljekovitih djelovanja je vrlo dugačak.

Najpoznatije lekovito svojstvo meda jest olakšavanje simptoma gripe i prehlade, te drugih bolesti respiratornog sustava, kao što su bronhitis te upala grla i sinusa.

Izvrstan je za rane jer deluje kao antiseptik, smanjuje bol, a također izvlači otrove iz ugriza ili uboda.

Na opeklinu možete naneti čisti med, što će sprečiti stvaranje mehura i omogućiti zaceljenje kože bez ožiljka.

Pri kožnim problemima, kao što su ispucana koža, osipi, svrbež, te razne kožne nečistoće pomažu oblozi od meda.

Med je od velike pomoći kod raznih probavnih tegoba, zatvora, gastritisa, te čira na želucu, a polaganje obloga od meda preporučuje se kod svih vrsta upala.

Također, med može pomoći u podizanju razine željeza i smanjenju masnoća u krvi, kao i čišćenju celog organizma.

Poznato je i njegovo blagotvorno delovanje kod problema s očima, poput mrene i konjunktivitisa.

Različite vrste meda ciljano deluju na pojedine tegobe.

Tako primer kaduljin i lipov med olakšavaju tegobe dišnih organa i prehladu.

Med od lavande koristi se protiv nadutosti i grčeva, regulira rad srca, pomaže kod čira na želucu, pospješuje mokrenje, a djeluje i protiv napetosti i migrena.

Tamni med kestena potiče cirkulaciju, regulira rad želuca, crijeva, jetre i žuči, liječi  anemiju, uklanja umor i jača imunitet.

Bagremov med koristi se kod problema krvožilnog sustava, kod zatvora, a kako djeluje umirujuće, pomaže i kod nesanice, nervoze i napetosti.

Livadni (cvetni) med preporučuje se kod alergija i za jačanje imuniteta.



Kako prepoznati prirodan med



Pomešajte 2 žličice meda i 6 žlica alkohola. Lagano zagrijavajte nad parom vruće vode 10-ak minuta.

Ako se na dnu čaše stvori bijeli talog – onda je med umjetan (znači da je medu dodan šećer ili su pčele hranjene šećernim sirupom), a ako ga nema, to je pokazatelj prirodnog meda.

Međutim, često mišljenje da kristalizacija meda znači da nije prirodan nije istinito.

Kristalizacija je prirodno svojstvo meda, kod kojeg dolazi do izdvajanja kristala glukoze oko kojih se stvaraju kristali meda, i koje nimalo ne utječe na njegovu kvalitetu. Dapače, to je znak da je med prirodnog podritela.

Do kristalizacije dolazi brže kada u medu ima više glukoze nego fruktoze, ili ako sadrži više od 20% vode.



Primena i čuvanje meda



Ovisno da li slatke sokove kupe s nektara ili medljike, razlikujemo cvjetni ili šumski med.

Cvjetni med, nastao iz nektara medonosnih cvjetova, može biti bagremov, lipov, kestenov, lavandin itd.

Dok šumski med, nastao iz medljike (medne rose) koju izlučuju razne vrste lisnih uši, može biti borov, jelov, hrastov, vrbin, bukvin itd.

Osim što je sam po sebi ljekovit, djelovanje meda možete udvostručiti dodavanjem ljekovitog bilja, tako što mirisne i aromatične cvjetove i listove, sjemenke, koru ili korijenje određenih ljekovitih biljaka močite u medu laganim zagrijavanjem smjese.

Med višestruko pojačava djelovanje biljnih lijekova i donosi njihovu dobrobit do svake stanice tela.

Dobro zatvoren, med ima neograničen rok trajanja.

Pri tome ga trebate čuvati pri temperaturama između 17 - 19°C u čistim, suhim i tamnim prostorijama, ali nikako metalnim posudama jer može doći do reakcije organskih kiselina i metala.

Dok ga uzimate nemojte koristiti metalnu žličicu, već radiju plastičnu, drvenu ili porculansku.

Ono što je još bitno je da iznad temperature od 41 °C med gubi ljekovita svojstva, stoga kada ga dodajete toplom napitku trebate pripaziti da nije prevruć.

Najviše lekovitih svojstava iz meda ćete unijeti u organizam upravo tako da ga rastopite u toploj tekućini i popijete ili ostavite 2-3 min pod jezikom da vam se rastopi u ustima.



Zanimljivo



Pčelu možemo nazvati pravim čudom prirode, a njenom načinu života i inteligenciji se možemo samo diviti.

Dobitnik Nobelove nagrade Karl Von Frisch otkrio je da pčele poseduju memoriju za vreme i prostor, te da tu sposobnost koriste prilikom izgradnje nove košnice.

Pri tome je bitno naglasiti da kod građenja košnice, proizvodnje meda ili bilo koje druge aktivnosti, pčelinja zajednica savršeno funkcionira kao jedna celina.

Kada lete u mraku, pčele mogu lokalizirati točno odredište cvijeta, nektara, peludi, te svih ostalih bitnih informacija. U divljini razlikuju oko 130 različitih mirisa.

Danas postoji oko 20 000 vrsta pčela.


петак, 6. фебруар 2015.

Kako imati lepe i zdrave zube?

 

Kako imati lepe i zdrave zube?


Lep osmeh je uvek poželjan, a za lep osmeh neophodni su zdravi i lepi zubi. Zdravi zubi preduslov su opšteg zdravlja i zadovoljstva čoveka.

Zdravi i lepi zubi zavise pre svega od opšteg zdravlja i zadovoljstva čoveka.Ipak, nema lepog osmeha bez mnogo uloženog truda i vremena.

Pročitajte ispod kratke savete i pravila za zdrave zube.

Na prvom mestu je pravilno održavanje oralne higijene.Tako se sprečava stvaranje dentalnog plaka (meke naslage na zubima) koji ako se ne ukloni omogućava taloženje zubnog kamenca i tako otvara put razvoju parodontopatija
1. Piti puno vode (2l dnevno) (voda pomaže u ispiranju ostataka hrane na zubima)
2. Jesti raznoliku hranu (iz glavnih skupina hranidbene piramide)
3. Smanjiti međuobroke (grickalice i slatkiše)
4. Izbegavati namirnice bogate šećerom
5. Zube prati dva puta dnevno (pravilno, prema savetima stomatologa)
6. Obavezno koristiti zubni konac (dovoljno je jednom dnevno)
7. Redovno posećivati svog stomatologa i podeliti sa njim svoje probleme i nejasnoće vezane za oralnu higijenu.

Kad vam četkica za zube ili vodica za ispiranje usta nisu pri ruci, žvačite žvakaće gume s ksilitolom, zaslađivačem koji zamenjuje šećer.

Čak i u vrlo malim količinama, ksilitol uništava bakterije koje se stvaraju u usnoj šupljini.
I naravno, ne zaboravite – sačuvati zdrav osmeh znači sačuvati celokupno zdravlje organizma!

Izvor Vasstomatolog.net

Kako imati zdravu kosu?

 

Kako imati zdravu kosu?




Da li ste se ikad zapitali kako da imate zdravu kosu?
Da biste ojačali i pustili kosu pre svega treba da prestanete da pravite sitne greške u njenoj nezi, koje su je, kada se sve sabere, i dovele do toga da bude suva i oštećena.

Pročitajte ispod sjajne savete kako da imate zdravu i sjajnu kosu.



Kosu ne treba prati više od tri puta nedeljno

1. Kosu ne treba prati više od tri puta nedeljno, ali ako morate, ona i dalje može ostati zdrava i sjajna. Za sve tipove kose je najbitnije da koristite dobre preparate, tj. one koji istovremeno učvršćuju, obnavljaju kosu i sprečavaju lomljenje.



Šampon nanosite samo na teme

2. Šampon nanosite samo na teme i nemojte pretemeljno šamponirati ostatak kose. Ako previše trljate ostatak kose, pogotovo na vrhu glave, stvorićete puno zapetljanih čvorića kose, objasnio je frizer stilista Nataniel Hokins. Budući da je kosa najkrhkija dok je mokra, taj čvor kose će prouzrokovati njeno pucanje i dalje listanje.

Dobro operite teme zato što se tu nakupljaju prljavština i masnoća, a dužinu kose je dovoljno tek natopiti penom.



Kosu nikako ne češljajte dok je mokra

3. Kosu nikako ne češljajte dok je mokra. Nežno upijte ostatak vode peškirom, bez trljanja. Prođite prstima kroz kosu i lagano je raspetljajte pošto nanesete regenerator. Možete je tada počešljati, ali pazite da imate dobru četku.

Četka je najbitnije da ima oble vrhove

4. Četka ne mora biti skupa, jer je najbitnije da ima oble vrhove, a ne šiljaste. Na gornjem delu šake isprobajte koliko je četka gruba ili nežna, tako ćete najbolje videti. Uz takve četke, lomljenje kose je minimalno i ona je najmanje oštećuje.



Kosu isperite najhladnijom vodom

5. Kosu isperite najhladnijom vodom koju možete da podnesete, to će izgladiti vlasi, pa će se pukotine slabije videti.

Kosu osušite peškirom

6. Nakon što ste kosu oprali i raščešljali, osušite je peškirom. Ne skupljajte je u turban i ne trljajte je jer će se zapetljati, već lagano obrišite od korena prema vrhovima.

Na kosu nanesite ulje, kremu



7. Pre nego što počnete da je sušite, na kosu nanesite ulje, kremu ili sprej za termalnu zaštitu. Tako ćete sprečiti pucanje vrhova.



Koristite fen

8. Peglu za kosu, figaro i naravno fen možete i dalje koristiti. Bitno je da ne preterujete, što znači da pokušate da ne peglate kosu ili je uvijati figarom i peglom baš svaki put. Jednom nedeljno je u redu, ali sve više od toga će sigurno oštetiti kosu.

Pegle s keramičkim pločicama najmanje oštećuju kosu.

9. Pošto ste naneli sredstvo za termalnu zaštitu kose, osušili je i počeli da peglate pripazite i na sam način peglanja. Dobro pročitajte uputstva proizvođača o maksimalnoj temperaturi i vremenu peglanja. Svakako pokušajte da ne prelazite peglom dva puta po istom pramenu. Pegle s keramičkim pločicama najmanje oštećuju kosu.

Izaberite jak fen

10. Izaberite fen za kosu jačine od najmanje 2000 W koje toliko brzo suši da vlasi ne stižu da se pregreju i popucaju i četku od sintetičkih vlakana. Nežno provlačite kosu kroz četku i držite fen udaljen pet centimetara od vlasi da ih ne biste oštetili, dodaje Lupo.

11. Izbegavajte brazilsko ispravljanje kose zbog opasne količine formaldehida.

Da bi kosa duže izgledala sveže koristite šampone namenjene obojenoj kosi

12. Gotovo sve boje za kosu sadrže peroksid koji uništava elastičnost vlasi zbog čega vrhovi pucaju. Nanesite boju samo na koren i potom je raščešljajte do vrhova pa pustite da deluje nekoliko minuta. Da bi kosa duže izgledala sveže koristite šampone namenjene obojenoj kosi. Uz njih će kosa izgledati sjajnije, biće zdravija, a boja će se duže zadržati.

Izvor Zdravisaveti.com



четвртак, 5. фебруар 2015.

5 jela s heljdom

 

5 jela s heljdom




Izvrstan je izvor antioksidativnih biljnih spojeva, poput luteina, zeaksantina, rutina i kvercetina te minerala mangana koji također poseduje antioksidativna svojstva, a sadrži i triptofan koji pospješuje san.

Brojni su nazivi za vrijednu, ali pomalo zaboravljenu drevnu žitaricu heljdu. Zovemo je još i hajda, hajdina, ajda, eljda ili jelda. To je planinska jednogodišnja biljka koja uspijeva na području preko tisuću metara nadmorske visine.

 Heljda zapravo nije prava žitarica, već je voćna sjemenka u rodu s rabarbarom, ali se najčešće razmatra kao žitarica. Puna je energije i hranjiva, a ne sadrži gluten.

Heljda ima približno jednaku energetsku vrijednost kao i druge žitarice, a jedna šalica (168 grama) kuhane heljdine prekrupe sadrži oko 150 kalorija. U toj jednoj šalici ujedno ćemo dobiti čak 4,5 g prehrambenih vlakana. Izvrstan je izvor antioksidativnih biljnih spojeva, poput luteina, zeaksantina, rutina i kvercetina te minerala mangana koji također posjeduje antioksidativna svojstva. Razmatra se i kao izvor vitamina B kompleksa i magnezija, a sadrži i triptofan koji pospešuje san.

U trgovinama možemo nabaviti prženu ili neprženu heljdu. Pritom nepržena ima lagan, suptilan okus, dok pržena ima više zemljan, orašast okus. Boja joj se kreće od žućkastoružičaste do smeđe nakon prženja.

Prekrupa od heljde su sirove jezgre heljde kojima su skinute ljuske. One su nepržene i često se nazivaju cjelovita bijela heljdina prekrupa. Bijela prekrupa može se koristiti u receptima kao zamjena za rižu.

Heljdina krupica je sitno mljevena nepržena heljdina prekrupa. Brzo se skuha te je dostupna kao heljdina žitarica ili heljdino vrhnje.

Heljdina kaša najčešće se priprema s prženom heljdinom prekrupom. Ova vrsta ima slađi, orašastiji okus od nepržene heljdine prekrupe. Kaša je odličan je prilog jelima od mesa ili povrća, a za doručak ili desert može se pripremiti u slatkoj izvedbi s medom, sladom i sušenim voćem.
Top 5 jela s heljdom


Heljda ima jedinstven okus koji je izraženiji od bilo koje žitarice, stoga je njezina primjena u kulinarstvu jak adut za one koji je znaju primijeniti i dobro sljubiti s drugim namirnicama.

1. Hranjiva variva i salate s heljdom

Kao i mnoge žitarice, heljda odlično pristaje u hranjiva topla variva, poput ovoga sa šampinjonima. Osim u varivima, poslužit će i kao izvor ugljikohidrata u hladnim i toplim salatama.

2. Heljdina tjestenina –soba rezanci

Heljda se također melje u brašno i ima ga ili u svijetlom ili u tamnom obliku; tamna je varijanta hranjivija. Heljdino se brašno koristi u palačinkama, kolačima, keksima, talijanskoj tjestenini i japanskim soba rezancima. Bezbroj je kombinacija jela sa soba rezancima, a često se pripremaju u woku.

3. Heljdine palačinke

Francuzi su poznati po svojim palačinkama od heljde, a Rusi po blinima, svojoj verziji palačinki od heljdinog brašna koje se obično nadijevaju kavijarom i poslužuju s dimljenim lososom. Prilikom pripreme palačinki obično se heljdino brašno miješa s bijelim pšeničnim brašnom. I za pripremu ruskih blina najčešće se koristi mješavina heljdinog i pšeničnog brašna.

4. Heljda kao punjenje za perad

Heljda će se sasvim dobro sljubiti s mesom, posebice mesom peradi, a ideju za takvu izvedbu možete pronaći.

5. Heljda kao prirodna dijetetska namirnica

Kao žitarica koja prirodno ne sadrži gluten, heljda ima značajnu primjenu u proizvodnji kruha i drugih proizvoda za osobe oboljele od celijakije i druge osobe koje moraju izbegavati gluten.

Temeljna heljdina kaša može poslužiti kao prilog, ali i kao jutarnji obrok za brojne osobe s posebnim prehrambenim potrebama. Dijabetičari također mogu imati koristi od konzumacije heljde jer deluje povoljno na regulaciju glukoze u krvi. Također, sve se više istražuje zbog povoljnog delovanja na razinu kolesterola i zaštitu srca i sastava.